НЕДОСТАЈЕ ПОТРЕБАН КАДАР: Одлаже се примена Закона о заштити података о личности?
Фирме неспремне за примену новог закона
Одредба предвиђена новим Законом о заштити података о личности, која се односи на то да ће свака компанија у Србији морати да одреди особу која ће се бринути о заштити података о личности, могла би да буде одложена уколико буде прихваћена иницијатива повереника да се примена тог закона, која би требало да почне 21. августа, одложи за 2020. годину.
Тим законом је предвиђено да ће се фирме које буду злоупотребиле личне податке својих клијената суочити са милионским казнама. За фирме које послују у Србији, а које буду на непрописан начин скупљале и чувале личне податке, максимална казна је два милиона динара.
ВУЧИЋ НАЈАВЉУЈЕ НОВУ ИНВЕСТИЦИЈУ! Још један НЕМАЧКИ ГИГАНТ стиже у Србију
ОВО ЈЕ ЈЕДИНО СЕЛО НА СВЕТУ КОЈЕ ЈЕ ИЗГУБИЛО СВОЈУ ДРЖАВУ: Становници се не жале и живе као у бајци! (ВИДЕО)
Издајете стан? Очекујте онда казну: Грађани, уведена је ДРАКОНСКА САНКЦИЈА која ће вам испразнити НОВЧАНИК!
За наше компаније које послују и на тржишту ЕУ, санкције су многоструко веће, јер заправо крше њихову Општу уредбу о заштити података, а максимална казна по "западној" тарифи износи чак 20 милиона евра или четири одсто годишњег промета, указују стручњаци.
Новоизабрани повереник за информације од јавног значаја Милан Мариновић изјавио је јуче да ће покушати да убеди надлежне да се одложи почетак примене новог Закона о заштити података о личности.
Мариновић је рекао да није сигуран да ће служба повереника, али и други државни органи и друштво, бити спремни за примену новог закона, која би требало да почне 21. августа, истиче. Наиме, фирме би требало да одреде лица која би требало да прођу обуку како би били спремни за тај посао.
- Ако буде прихваћена наша иницијатива да се одложи примена закона због непостојања услова одложиле би се и те одредбе које се односе на то да фирме имају особе задужене за тај посао - каже Мариновић.
Он истиче да нема довољно стручних људи за ту област и да би требало обучити кадрове за тај посао.
- Ако је служби повереника тешко да нађе људе који би се тиме бавили како је онда тек фирмама - каже он.
Указујући да су новим законом проширене надлежности и обавезе службе Поверника, Мариновић сматра да у овом капацитету она не може све да их оствари, те да, између осталог, потребно повећати број извршилаца у служби Повереника.
КРУПАН ЗАОКРЕТ Да ли ће ниже камате у Америци ПОЈЕФТИНИТИ КРЕДИТЕ и у Србији?
ТРАМП НАСТАВЉА ДА ПРОВОЦИРА: Од септембра повећавамо таксе за КИНЕСКЕ ПРОИЗВОДЕ! (ФОТО)
ОБОРЕНИ СВИ РЕКОРДИ: Импресивне бројке после отварања деонице Коридора 10 од Ниша до Прешева
- Требало би да се обави систематизација радних места а у циљу да се повећа број извршилаца који би могли да одоговоре на све захтеве који су предвиђени Законом - каже Мариновић.
Како истиче, рок за испуњавање обавеза прописан за земље ЕУ је дужи, најмање две године, а у Србији само девет месеци.
- Најмања штета је одложити примену на неколико месеци и дочекати је спремно са свим капацитетима. Ту може бити експериментисања, волунтаризма и кршења прописа и постоје јаки аргументи заштио је важно да се примена одложи за следећу годину - казао је Мариновић.
СТАРИ НАЗИВИ СРПСКИХ ГРАДОВА: Јесте ли некада били у Палежу или Гургусовцу? Вероватно јесте, а да то и не знате (ВИДЕО)