ОДЛУКА МОЖЕ БИТИ САМО ЈЕДНА, ДОК СУ НА СТОЛУ ТРИ ОПЦИЈЕ: Да ли ће се повећати минималац за 350.000 радника - преговори почињу данас
Савез самосталних синдиката Србије има неколико предлога о износу повећања минималне зараде у Србији.
Данас почиње да "цури" рок у коме држава, послодавци и радници треба да се договоре о износу минималне зараде коју ће у Србији током целе наредне године примати око 350.000 радника, најчешће запослених у трговини, угоститељству и производњи.
ЕВО НА КОМ МЕСТУ СЕ НАЛАЗИ СРБИЈА! Погледајте списак земаља са НАЈСКУПЉОМ СТРУЈОМ у Европи
Нова магистрала повезаће Београд са ауто-путем Милош Велики: Крај радова до октобра 2022. године (ФОТО)
Револуција? Иновативни дизајн куће у облику цеви, која делимично "виси у ваздуху" - фотографија фасцинантне некретнине
Преговори почињу у тренутку када је минималац 32.000 динара, минимална потрошачка корпа 39.000, а просечна пензија непуних 30.000 динара. Почињу и у тренутку када се полазни ставови све три поменуте стране разликују и до 10.000 динара.
За две деценије колико постоји Социјално-економски савет, синдикати и послодавци су се само једном – 2017. године – усагласили око повећања минималне цене рада. Осталих година, због изостанка договора одлуку је, како закон и предвиђа, доносила Влада.
Јединствен случај имали смо 2011, када је тадашња Влада минималац повећала не само више од тога што су послодавци нудили, већ и више од онога што су синдикати тражили.
Као и раније и сада синдикати траже највише - и до 43.000 динара, држава нуди око 35.000, а послодавци и овај пут тврде како јесу за раст минималца, али уз услов да им држава смањи оптерећења на зараде.
На столу три предлога
Савез самосталних синдиката Србије има неколико предлога о износу повећања минималне зараде у Србији.
Секретар Већа SSSS Зоран Михајловић каже да су могуће три варијанте повећања минималца, али да ће као и до сад, коначну реч дати Влада Србије.
-Прва је да се минимална цена рада, која сада износи око 32.000 динара изједначи са вредношћу минималне потрошачке корпе од 39.000 динара. Друга је, коју је предложио председник Александар Вучић, да минималац износи око 35.000 динара, рекао је Михајловић.
Он је рекао да ће SSSS предложити и трећу опцију, да се минималац повећа скоро до просечне плате од око 43.000.
- Најбоља варијанта би била да се минимална зарада изједначи са вредношћу минималне потрошачке корпе - каже Михајловић и додаје да би у том случају требало да се повећају и остале плате и пензије, да не би дошло до изједначавања већине зарада.
Послодавци "тврди"
Небојша Атанацковић из Уније послодаваца Србије каже да би реално било да минимална цена рада не порасте више од 2.000 динара.
- То је ниво негде нешто мало више од шест посто, и то би било нешто што би било економски логично - навео је Атанацковић.
Атанацковић је истакао да Унија послодаваца остаје при томе да не треба повећавати минималац више од процењеног раста БДП-а.
- Велики део БДП-а су микро и мали предузетници и они не би могли да повећају приходе на тај ниво својим запосленима без потешкоћа, каже Атанасковић, и додаје да синдикати већ четири године за редом инсистирају на изједначењу са потрошачком корпом, али да економски показатељи то показују као немогуће.
Он је истакао и чињеницу да минималац по аутоматизму значи и повећање свих осталих зарада.
- Када се повиши минималац приближно се повећају и остале зараде, и то је велики удар на привреду. Влада је највећи послодавац и она треба да рачуна колико ће моћи да повећа приходе људи којима се плате исплаћују из буџета, каже Атанацковић, и да они у извесном смислу увек претерају, као и сад са најавом повећања од 9,4 одсто.