ПЉУШТЕ ОТКАЗИ КОД КОМШИЈА: Због корона вируса у овој држави посао изгубило око 9.000 особа
Од почетка пандемије вируса корона, односно од 19. марта, на бироима у Републици Српској пријављено је око 9.000 особа која су добила отказ, рекао је директор републичког Завода за запошљавање Мирослав Вујичић.
Он је рекао да је тренутно нешто више од 89.000 незапослених у евиденцији Завода за запошљавање.
СВАКОМ РАДНИКУ У СРБИЈИ ПО 18.000 ДИНАРА: Ко има право на део минималца, а ко на стопирање рате кредита?
МАКСИМУМ У ПОСЛЕДЊЕ ДВЕ ГОДИНЕ: Евро забележио највиши раст према долару
ПЛАТИЋЕМО ПЦР ТЕСТ! ГРЧКИ УГОСТИТЕЉИ АПЕЛУЈУ НА ДРЖАВУ: Пустите Србе да дођу, да спасимо сезону!
- Од половине марта са евиденције бироа у Српској по основу запослења брисано је 7.500 особа. У прерађивачкој индустрији је највише људи остало без посла, али и највише запослено - додао је Вујичић.
Он је навео да сви који су добили отказ имају право на новчану накнаду са Завода за запошљавање у складу са Законом о посредовању у запошљавању.
- Обезбедили смо новац за те намене. Тај износ је много већи у односу на планиране трошкове за те намене, односно ми смо планирали око 19 милиона КМ за те трошкове, а они ће на крају износити око 26 милиона КМ - рекао је Вујичић.
Из Савеза синдиката Српске су навели да је ситуација забрињавајућа, те да Влада Српске треба што пре да тражи нове моделе и мере како би колико-толико била ублажена тренутна ситуација на тржишту рада.
- Од 19. марта до 20. јула без уговора о раду остало је тачно 9.028 лица. Некима од њих је истекао уговор на одређено време, док су други проглашени технолошким вишком. Недостатак привредне активности, смањена или пак преполовљена активност, тренутно је горући проблем економије. Иста ситуација је и код ино-партнера, што на крају утиче и на број радника који остају без посла код нас - навела је председница Савеза синдиката Ранка Мишић.
Она је нагласила је да је највише радника остало без посла у трговини и угоститељству, који заједно имају више од 3.300 отпуштених радника.
- Када трговини и угоститељству додамо број отказа у прерађивачкој индустрији, дођемо до податка да је без посла у тим областима остало скоро 6.000 радника. То су подаци само за три гране које су највише погођене пандемијом - истиче Мишићева.
Новчана накнада за раднике који остају без посла не може бити мања од 80 одсто најниже плате, односно 416 КМ.
ПЕТ НОВИХ МЕРА ДРЖАВЕ: Ево шта подразумева пакет подршке привреди који је најавио Вучић
ДОК ЦЕО СВЕТ ГРЦА У ДУГОВИМА ОН СЕ БОГАТИ: Маск од марта утростручио капитал, сад је тежак 74 МИЛИЈАРДЕ
ВУЧИЋ НАЈАВИО НОВЕ ЕКОНОМСКЕ МЕРЕ: Даћемо по 60 одсто минималца, биће простора за ПОВЕЋАЊЕ ПЛАТА
КОМШИЈЕ ЖЕСТОКО ПУКЛЕ! Британски стручњаци упозоравају: Хрватска економија се неће опоравити још дуго!
Ови српски воћари СУ ПРЕЗАДОВОЉНИ: Малина из копаоничких села општине Брус ускоро креће у Европу