По 15.000 динара од државе: Ево ко има право и како да га оствари
Влада Републике Србије решила је да ове године помогне одређене групе грађана са 15.000 динара.
Ученици који су ове школске године уписали средњу школу, тачније смерове са дефицитарним занимањима, добијаће наредних девет месеци 5.000 динара од државе.
Директорка Канцеларије за дуално образовање Габријела Грујић раније је рекла да је кроз недавно расписане конкурсе за ученике и послодавце у систему дуалног образовања држава одлучила да подржи младе који се школују по том систему, као и да привредницима омогући да више учествују у овом профилу образовања.
- Држава је одлучила да подржи младе који се школују по дуалном моделу образовања, управо за оне профиле за које смо проценили да су дефицитарни, заједно са нашим партнерима, Националном службом за запошљавање и Привредном комором Србије - рекла је она.
Ове године приликом конкурса за упис ученика у први разред средње школе 28 професија и заната означено је као дефицитарна. Такође, ученици одређених смерова ће добити исплату од државе већ првог новембра и то три рате - за септембар, октобар и новембар, у износу од укупно 15.000 динара.
Подсетимо, Влада Републике Србије је у јануару усвојила Уредбу о финансијској подршци дуалном образовању, ради пружања подршке ученицима који уписују трогодишње и четворогодишње дуалне образовне профиле, на којима се школују за дефицитарна занимања.
Ова занимања имају предност
У овогодишњем Конкурсу за упис у средњу школу објављен је коначан списак са 28 дефицитарних занимања. То су пекари, месари, заваривачи, обућари, посластичари, техничар за металуршке технологије, оператер машинске обраде резањем, ауто-електричар, оператер основних грађевинских радова, полагач облога, столар, кувар, израђивач хемијских производа, индустријски кројач, модни кројач.
Наиме, списак чине и техничар за израду и одржавање алата, механичар моторних возила, индустријски механичар, монтер телекомуникационих мрежа, декоратер зидних површина, оператер за израду намештаја, трговац, конобар, оператер у прехрамбеној индустрији, возач моторних возила, галантериста коже, механичар текстилних машина, виноградар- винар.
Ученици ће, без обзира на то да ли имају праксу у некој од компанија која сарађује са школом или не, добити по 5.000 динара месечно. Ту суму примаће девет месеци годишње.
Како приказују подаци, у дефициту су и возачи камиона и аутобуса, столари, бравари, алатничари, ауто-механичари, ауто-лимари, фарбари, водоинсталатери.