"Почело је са аутомобилима, а ускоро ћемо рентирати и ОДЕЋУ" Изнајмљивање ствари постаје све већи тренд
Џон Лок је давно писао да је за модерног човека, уз живот и слободу, једно од природних права да поседује своју имовину, међутим, данашње друштво сматра да приватно власништво постаје бреме.
Постоје назнаке да би "тренд" из 1973. године, о којем је писао Леонард Бери у делу "Конзумеризам без власништва", могао поново да завлада, посебно међу новом генерацијом. Планирани потрошачки модел замишљен је тако да производе рентирамо, а не купујемо, и тако се ослободимо одговорности за њихово поседовање и одржавање.
Пронашли како да побољшају ваздух и смање загађење - дрвеће од маховине
Они највише раде, а нису Јапанци: Не ручају, пишу мејлове ноћу
Направили најдужу стазу за санкање, препородили село и зарадили: Уложили само у изградњу гондоле (ВИДЕО)
И даље радимо по истом принципу: ствари купујемо, користимо и потом бацимо, али ове навике би полако могли да потисну нови трендови као што су цар-схаринг, co-working, цо-ливинг. Џон Лок је давно писао да је за модерног човека, уз живот и слободу, једно од природних права да поседује своју имовину, међутим, данашње друштво сматра да приватно власништво постаје бреме.
Све за шта су људи годинама издвајали новац, попут стана, аута, викендице, или мањих задовољстава - телефона, одеће, намештаја, сада је могуће изнајмити, и то за много мање новца него у случају куповине. Маркетиншки стручњаци кажу да је овај модел, заправо, "финансирање животног стила". Међутим, разлог није само финансијски...
Технологија нам је, умногоме, омогућила једноставнији живот, па се поставља питање зашто се та практичност не би огледала у сваком могућем сегменту? Старије генерације су вероватно навикле да се задужују, да штеде за "црне дане" или неке посебне инвестиције, али миленијалцима то не пада на памет. Они не налазе узбуђење у поседовању, веж желе да ствари користе као играчке - док им не досаде.
Циљ је скупљање искуства, а не новца - пише један од експерата за ову област, наводећи пример америчког ланца трговине "Трунк анд Leather", који је направио успешан пословни модел на изнајмљивању скупе кожне актовке од 1.000 долара за 100 долара по дану, младим менаџерима који на важном корпоративном састанку желе да оставе утисак "живота на високој нози".
Према неким прогнозама, до 2040. половина свих аутомобила на путевима биће "шеровани аутомобили", они који нису у власништву појединца, већ се привремено користе. "Цар-схаринг" фирме претпостављају да ће због све већих трошкова регистрације, осигурања, сервиса, одржавања и паркирања постати економски неразумно поседовати аутомобил у граду.
А осим добро познатог изнајмљивања венчанице или одела за тај посебан дан, прогнозира се налет изнајмљивања обичне одеће, за месечну претплату од 150 долара. Потрошач ће моћи да поручи све што га занима, а да је у асортиману продавнице, па чак и скупе дизајнерске комаде. Модни гигант "Зара", такође је "бацио око" на овај пословни модел.
Кад је реч о становању и вечитој расправи да ли је у Европској унији исплативије изнајмити или купити, према подацима за 2017, власништво над некретнином у односу на најам се интензивно смањује, те је стање тренутно 70:30 у корист власништва.
Међутим, занимљиво је приметити да је тај однос, у најразвијенијим европским економијама готово изједначен. Због честе промене каријере и потребе за мобилношћу млади не желе да се куповином некретнине вежу за једно мјесто. Са друге стране, на Балкану, људи махом живе у наслеђеним становима, а посебно је занимљив податак из Бугарске, где стан рентира само 3 одсто људи.
Помама на пијаци за МИЛАНОВИМ ВОЋЕМ! Чудо из Драгачева разграбило се по цени од 1.500 ДИНАРА ЗА КИЛО! (ВИДЕО)
Србија гради бољу будућност за грађане! Ради се 1.000 километара НОВИХ ПРУГА: Инвестиција ПЕТ МИЛИЈАРДИ ЕВРА
РАСПИСАН КОНКУРС! Ако спадате у ову групу имате могућност да добијете 1,2 МИЛИОНА ДИНАРА једнократне помоћи
"Универзални кредит нас претвара у БЕСКУЋНИКЕ" Све више људи у Британији остаје без домова, ево ко је ГЛАВНИ КРИВАЦ
КРАЈ ПЛАСТИЧНИМ КЕСАМА ОДМАХ ПОСЛЕ БОЖИЋА: Инспекција креће на терен 8. јануара, ево ко им је ПРВИ НА МЕТИ