Подршка за већу енергетску ефикасност
Потписан Меморандум ЕПС и пројекта УСАИД „Боља енергија“
Акционарско друштво „Електропривреда Србије“ и пројекат Америчке агенције за међународни развој (УСАИД) "Боља енергија" потписали су Меморандум о разумевању о сарадњи на пољу унапређења енергетске ефикасности и коришћења обновљивих извора енергије.
Кључна тачка меморандума је израда Студије изводљивости за дефинисање потенцијала за функционисање „ЕПС ЕСЦО“ којим би се потрошачима пружиле нове услуге у домену енергетске ефикасности и коришћења обновљивих извора енергије, као и да се идентификује оптималан обим услуга и оптималан сценарио тржишног наступа.
- Овај концепт потрошаче ставља у фокус нашег пословања и то је пут којим ЕПС намерава да иде. Наш приоритет је да развијамо пројекте за унапређење енергетске ефикасности и повећање коришћења обновљивих извора енергије. То ће допринети развоју потенцијала ЕПС-а, а утицаће и на бољу енергетску одрживост наших потрошача, веће коришћење ОИЕ и бољу заштиту животне средине - рекао је Душан Живковић, в. д. генералног директора ЕПС АД.
- Пројекат „Боља енергија“ прихватио је иницијативу ЕПС-а да пружи подршку у изради детаљне анализе везане за оснивање и функционисање ЕСЦО. Уверени смо да је ова идеја један од ефикаснијих начина да се у кратком периоду значајно унапреди енергетска ефикасност и повећа удео обновљивих извора енергије, што су циљеви од изузетног значаја за Републику Србију. Уколико анализа потврди оправданост ове иницијативе, те ако ЕПС ЕСЦО буде основан и почне са радом, то ће отворити значајно тржиште за унапређење енергетске ефикасности у домаћинствима. Осим тога, очекује се и масовнији улазак купаца-произвођача на енергетско тржиште, реконструкција старих стамбених зграда, замена система грејања, уградња топлотних пумпи, компензација реактивне енергије у будућности и многе друге корисне активности како за ЕПС, тако и за друштво у целини – рекла је Лена Братић, директорка пројекта „Боља енергија“.
Као резултат Студије изводљивости, оснивање ЕПС ЕСЦО требало би да буде унето у трогодишњи пословни план „Електропривреде Србије“, који ће бити усвојен до краја 2024. године. То би омогућило даљу сарадњу на реализацији пилот ЕСЦО пројекта којим би се током 2025. године тестирао и доказао предложени концепт.
ЕСЦО компаније или предузећа за енергетске услуге представљају кључне актере у области енергетске ефикасности пружајући свеобухватне услуге имплементације пројеката који доприносе смањењу потрошње енергије. Ове компаније нуде своје услуге по принципу "кључ у руке", што значи да преузимају све кораке од пројектовања до реализације пројеката. Оно што ЕСЦО чини посебним је то што гарантује остварење уштеда енергије и чини процес имплементације пројеката енергетске ефикасности финансијски одрживијим и приступачнијим за грађане.