СИТУАЦИЈА АЛАРМАНТНА! Рибе у СРПСКИМ РЕКАМА све УГРОЖЕНИЈЕ
Под строгом заштитом су 34 врсте
Наше воде настањује око 100 врста риба, које су све угроженије због загађења река, нарушавања станишта и нелегалног риболова.
Да би се задовољиле потребе домаћег тржишта, било би потребно четири пута више рибњака, а за то постоје услови.
У нашим водама лове се 52 врсте риба.
- Примећујемо да многих врста риба има мање него пре деценију две или три, а мислимо да су посебно угрожене врсте које су интересантне економски. То су пре свега смуђ, шаран и сом - наводи Владимир Стакић из Уједињених риболовца Србије.
Nespresso празнични моменти инспирисани нордијским укусима
То није сом, то је ЧУДОВИШТЕ: Погледајте КАПИТАЛЦА који је уловљен на Дунаву код Смедерева (ФОТО)
НЕВЕН СЕ ДВА САТА БОРИО СА МОНСТРУМОМ ТЕЖИМ ОД 100 КИЛА! Породица и другови му помогли, а онда... (ФОТО/ВИДЕО)
Под строгом заштитом су 34 врсте риба. Пре годину дана трајно је забрањен излов кечиге која је и на Црвеној листи угрожених врста Међународне уније за заштиту природе.
- Кечига је из једне породице риба која је сроднија ајкулама него шарану или смуђу. То је једна фамилија риба која је стара 200 милиона година и из те фамилије су биле рибе у Дунаву величине од по пет-шест метара и преко тоне тешке. Кечига је риба која је 1988. хватана 80 тона, а 2008. године 40 тона - објашњава доктор Дени Пореј из Светског фонда за природу.
Велики проблем су рибокрадице и прекомерни излов чак и строго заштићених врста. Још већи проблем је помор риба. Ове године инспекција је забележила 15 угинућа рибе, хаваријска загађења - Дунава, Тамиша, Бегеја, Рибнице, Ибра, Велике Мораве...
- Такође, велики проблем је када рибе бивају угрожене континуираним загађењем, односно када тешки метали, пестициди или друге опасне материје дођу до њиховог крвотока или јетре и тада те рибе, без обзира на то да ли су предаторске или не, бивају контаминиране и самим тим шире и заразе и доспевају у нездравом облику до људске исхране - објашњава Филип Радовић, директор Агенције за заштиту животне средине Србије.
Агенција за заштиту животне средине годишње уради око 145.000 анализа узорака са 250 мерних места. У Војводини вода је најзагађенија, а на планинским речицама где је вода најчистија, рибе угрожава изградња минихидроелектрана.
Од следеће године радиће се и анализа на присуство антибиотика и микропластике у рекама.
РАК ИЗЈЕДА СВЕ ПРЕД СОБОМ: Последња смо генерација која ће јести рибу!
СРЦЕ ДА ПРЕПУКНЕ, НАЈТУЖНИЈА СЛИКА НА НИКОЉДАН Син се обесио пре 5 дана, муж умро летос! Породица у немаштини сече колач (ФОТО)
БИЋЕ СНЕГА ЗА НОВУ ГОДИНУ! Метеоролози издали НАЈТАЧНИЈУ прогнозу, од 1. јануара креће СМРЗАВАЊЕ
Овај град у Србији и даље бележи рекордну ЗАГАЂЕНОСТ, а ево како власти планирају да се ИЗБОРЕ са тим
НИКАДА се не НАЗДРАВЉА са чашом ВОДЕ! Да ли знате због чега?