ШТА ПОСЕДУЈЕ СРБИЈА И КОЛИКО СВЕ ТО ВРЕДИ? После осам деценија, познато када ће бити завршен попис државне имовине
Скоро деценијски попис државне имовине требало би да буде завршен до јула а онда ће Светска банка да нам процени колико све то вреди.
Држава Србија ће после готово осам деценија, први пут имати прецизну евиденцију шта све поседује. Биће пописани сви путеви, мостови, пруге, шуме, реке, грађевинско земљиште, рудници, зграде, болнице, новац, хартије од вредности, а за утврђивање реалне вредности помоћи ће Светска банака.
ЈАЧА ЗИМА ПОЈАЧАВА И ГРЕЈАЊЕ! Срби нашли убедљиво најјефтинији начин - цена овога сад пала троструко
СКОК ЦЕНА НАФТЕ НА БЕРЗИ: Све очи упрте у Кину, ево колико кошта барел
ДЕТАЉНО О ЛЕГАЛИЗАЦИЈИ! Овако можете да озаконите некретнину - и то за мале паре
Да ли ће се све заиста окончати до јула, питање је јер неке локалне самоуправа још нису завршиле попис имовине а требало је то да окончању до 31. марта 2021. године, кажу у Републичкој дирекцији за имовину.
- Постоји потреба за подршком локалним самоуправама управо у том смислу да им се да додатни рок, јер сам процес захтева обученост кадра, дигиталну писменост, то су карактеристике којима се мало мале локалне самоуправе не могу похвалити – каже Драгана Петровић, начелник општинске управе Ариље.
Поред пописивања, те податке треба и ажурирати.
- Тај податак се мења како се мења и својина града, чим изградимо неки нови пут, тај нови пут прелази рецимо у власништво Града Крушевца тако да могу да кажем да је преко 5.000 пописаних објеката и свих тих зграда - каже Јасмина Палутовић, градоначелница Крушевца.
Мртва имовина
Нејасан власнички статус објеката или земљишта чине их мртвом имовином којом нико не може да располаже нити да у њу улаже. Док се не зна ко шта поседује, ниједан завршни рачун јавних предузећа, на пример, не може да буде тачан. Неретко држава је и кроз реституцију откривала сопствено власништво.
- На Копаонику је десетак породица у општини Брус у два поступка пред Агенцијом за реституцију потраживало непуна три хектара. Агенција је вратила то земљиште уз све опструкције корисника. Међутим, кроз тај поступак је пронађено још 500 хектара државног грађевинског земљишта које заиста има енормну вредност - каже Миле Антић из Мреже за реституцију.
Крајње је време да се давно започети попис заврши, поручују надлежни. Направљена је веб-апликација на којој државни органи који користе државну имовину треба да је пријаве. Уколико корисници то сами не ураде, Дирекција за имовину ће у јулу променити статус у јавну својину Републике.
- До јула ове године ми ћемо имати комплетно евидентирану имовину, државну имовину. Нама је посебно важно да тај поступак одрадимо ажурно и како ваља да се не би десило да неку приватну имовину упишемо ако државну. Светска банка ће помагати у поступку који очекујемо, а то је процена државне имовине - каже Јован Воркапић, директор Републичке дирекције за имовину.
Попис државне имовине покренут је пре осам година, рок је шест пута продужаван, али више неће, кажу у Дирекцији. У протекле две године, наводе, посао је убрзан и до сада је уписано 90 одсто непокретности.