Порасла производња и извоз цигарета: У време епидемије се пуши све више!
Извезено 14.008 тона цигарета чија је вредност око 87 милиона евра, 22 одсто више у односу на исти период 2019. године.
Дуванска индустрија у Србији је међу ретким привредним гранама које су за првих пет месеци и у време трајања пандемије повећале производњу и извоз, рекао је данас секретар Удружења за биљну производњу и прехрамбену индустрију у Привредној комори Србије (ПКС) Александар Богуновић.
Најбогатији човек поново продао акције: Одрекао се три милијарде долара
Завршена берба црвеног злата, малинари коначно напунили џепове: Сад сви стрепе каква ће бити цена купине (ФОТО)
У Србији за "хлеб са седам кора" зарађује око 29.000 рудара: Данас је њихов дан!
-У првих пет месеци 2020. године производња дуванских производа повећана је 18,8 одсто у односу на исти период 2019. године, рекао је Богуновић.
Разлог томе је искључиво раст извоза, јер како наводи Богуновић, у истом периоду извезено 14.008 тона цигарета чија је вредност око 87 милиона евра, а то је за око 22 одсто више у односу на исти период 2019. године.
У том периоду извезено је, како је рекао, дувана и производа од дувана у вредности 185 милиона евра што је 67 одсто више него у истом периоду 2019. године.
Истовремено са растом извоза, у Србији је пала потрошња цигарета у првих пет месеци ове године и то, по незваничним проценама за око десет одсто. Процењује се да је овај пад промета на домаћем тржишту последица више фактора: ограничено кретање становништва, скраћено радно време продавница за време полицијског сата, мањи број страних туриста и већа потражња за јефтинијим цигаретама како на легалном тако и на илегалном тржишту.
Коментаришући актуелне трендове компанија Филип Морис потврђује да је у првој половини године извезла за четвртину више дуванских производа него у истом периоду прошле године.
-Захваљујући повећаној тражњи на страним тржиштима, пре свега у Јапану, фабрика у Нишу је са 15 одсто већом производњом, у односу на прву половину 2019. године наставила да обара рекорде у производњи, навели су у тој компанији.
Додали су да су такви резултати постигнути, без обзира на отежане услове рада услед пандемије и пада тражње за легалним производима на домаћем тржишту.
У компанији наглашавају да је у овом осетљивом тренутку неопходно сачувати стабилност домаћег тржишта, што се може постићи само наставком паметне фискалне политике чији је кључ добар и предвидив акцизни календар какав смо имали у претходне четири године, као и одлучном борбом против илегалног тржишта. ; Ова борба је, кажу у Филип Морису, у последњих неколико година била изузетно активна и изражавају наду да актуелна ситуација изазвана вирусом Covid 19 неће значајно пореметити успешан рад полиције и државних органа који се баве сузбијањен овог проблема.
Процењена вредност илегалног тржиште дувана износи око десет до 15 одсто у односу на легалну продају, кажу у Националној алијанси за локални економски развој.
У НАЛЕД-у истичу да при Влади Србије постоји координационо тело за сузбијање сивог тржишта робе и стручна комисија у којој су представници инспекције, царине, полиције и других надлежних служби, али је, "сада благи застој у раду до формирања нове владе".
БРИСЕЛ У ПАКЛУ КОРОНЕ: Трећини ресторана и кафића прети катанац!
Синдикати за повећање, послодавци ни да чују: Колико ће износити МИНИМАЛАЦ наредне године?
СРПСКА ПРИВРЕДА НЕ СТАЈЕ: Компанијама и предузетницима СТИЖУ МИЛИОНИ из Фонда за развој
ОВА ВОЋКА СЕ ИЗВОЗИ У РУСИЈУ! У Србији царство плантажа које доносе ПРАВО МАЛО БОГАТСТВО
Возачи, колико ће поскупети гориво? За резервоар већ дајете 500 динара више, а Србији следи ново поскупљење