ПОСЛОДАВЦИМА СВЕ ТЕЖЕ ДА НАЂУ РАДНИКЕ, А НАЋИ ДОБРОГ ЈЕ КАО ДОБИТАК НА ЛУТРИЈИ: Огласи за посао који су стално отворени
Наћи радника није лако, а наћи доброг радника је ко добитак на лутрији
Огласи у којима се траже зидари, молери, керамичари, месари, заваривачи, па и конобари, стално су отворени. Послодавци се годинама жале да им је све теже да нађу раднике, а ни грађани не пролазе боље у потрази за мајсторима.
ЗАПОСЛЕНИ ИМАЈУ ПРАВО НА ГОДИШЊИ ОДМОР ОД НАЈМАЊЕ 20 РАДНИХ ДАНА: Али, шта је са онима који су се тек запослили?
ЕВО ШТА ВАС ЧЕКА АКО ПУТУЈЕТЕ У ГРЧКУ: Доноси се нови пакет мера - односи се на УГОСТИТЕЉСКЕ ОБЈЕКТЕ
ЦРНОГОРЦИ "НАВАЛИЛИ" НА ЗЛАТИБОР: На српској планини су међу најбројнијима а разлог за то су - ЦЕНЕ (ФОТО)
Наћи радника није лако, а наћи доброг радника је ко добитак на лутрији. Да би задржао вредне сезонце, Добривоје Радовић из Прилика код Ивањице месецима пре бербе мора да им обезбеди адекватне услове за боравак на имању.
- Сваке године је ту проблем, не по питању само сезонских радника за брање малина, него свих култура. Ми имамо сезонске раднике низ година уназад, исте сезонске раднике - прича Добривоје Радовић из Прилика код Ивањице.
Додаје и да ће радници ако су задовољни опет доћи, а ако нису, они неће доћи код истог газде, већ траже нешто боље и нормалније за живот.
Са проблемом недостатка радне снаге суочавају се и угоститељи. Најпре су, због зараде, конобари и кувари почели да одлазе у околне земље, а потом и на туристичке бродове. Од прошле године многи су служење гостију заменили курирском доставом.
- Мислим да им је лакши посао јер могу да раде шест или осам или пет или дванаест сати колико желе да раде, немају неко одређено радно време. Мислим да могу да направе сличне или веће паре него када раде као келнери - сматра Миша Релић, председник Удружења ноћних барова и клубова.
Да недостаје добрих радника уверили су се и они који би да граде или реновирају објекте. Радован Ивановић од прошле године покушава да пронађе зидаре за гаражу од 40 квадрата.
- Људи су заузети. Треба унапред договорити како, шта, где. Сад имам једог другара који ће да покуша да ми добру једну фирму организује, али то ће тек бити за догодине. Ове године нема шансе - говори о свом проблему Радован Ивановић из Косјерића.
Небојша Атанацковић, почасни председник Уније послодаваца Србије, сматра да годинама немамо на прави начин школовање младих кадрова из тих области.
- Сви они грађевински послови, али не они грађевински послови на великим градилиштима, него они за потребе грађана којима су неопходне услуге водоинсталатера, керамичара, зидара, молера - каже Атанацковић.
У условима брзог технолошког напретка тешко је предвидети који ће кадрови недостајати за две или три године, кажу у Министарству просвете. Зато сваке године анализирају тржиште и праве планове за упис.
- Ако смо препознали да на нашем тржишту недостају зидари, оператери, основни грађевински радници, модни кројачи, кувари, пекари, месари... Ми смо се определили да људи који већ постоје у систему који раде дуго година, а кој нису могли да стекну формално образовање из разноразних разлога да кроз правилник о признавању претходног учења могу да докажу да имају те компетенције и да добију одређени сертификат који говори о њиховим стручним компетенцијама. Наравно овај сертификат не можемо да мешамо да дипломом - објаснила је Габријела Грујић, помоћник министра просвете за дуално образовање и васпитање.
Интерес привреде је да у најкраћем року обезбеди неопходне кадрове, а запослених да добију најбоље услове за рад, што често није лако ускладити.