ПОТЦЕЊЕНИ МЕТАЛ ДОЖИВЕО БУМ ТОКОМ ПАНДЕМИЈЕ: Траже се полуге, кованице, посебно у ове две земље!
Можда још није вредан и цењен као злато, али овај племенити метал је доживео вртоглави раст током пандемије.
Подаци "Института Силвер" показују да је глобални посед берзанских трговачких производа порастао за 297 милиона унци током прва три квартала 2020. године, готово утростручујући раст забележен у истом периоду 2019.
СРПСКА ЕКОНОМИЈА НА СТАБИЛНИМ НОГАМА: Светска банка има добру прогнозу за нашу земљу
ПОСАО ОД КОЈЕГ СЕ НЕКАДА ЗАРАЂИВАЛА ДИРЕКТОРСКА ПЛАТА! Чика Ђорђе жали што нема наследника и вољан је да га научи све (ФОТО)
БОНТОН У ПОСЛОВНИМ ОДНОСИМА: Да ли знате ко коме пружа први руку и како се правилно пишу мејлови?
Све у свему, то одражава и улогу "сребра као сигурног уточишта", јер неки инвеститори очекују да ће сребро надмашити жути метал, речено је из Института. Према подацима ове организације, потражња за сребрним кованицама порасла је за 65 одсто у прва три квартала.
Немачко и америчко тржиште предњаче у томе, те бележе двоцифрени добитак током деветомесечног периода. Потражња за сребрним полугама такође је нагло порасла, предвођена Немачком. Раст на овим тржиштима делимично је надокнађен слабијом потражњом у Индији, посебно последњих месеци.
Потражња за сребром у индустрији показала је неке знакове опоравка након глобалног карантина. Међутим, чак и са настављеним растом у четвртом кварталу, очекује се да ће индустрија уписати пад од 10 одсто, на годишњем нивоу. Институт, ипак, наводи да би "макроекономска позадина могла да настави да подупире потражњу за сребром до краја 2020.".
"Драматичне политике монетарног попуштања и мере фискалног подстицаја забележене на неколико кључних тржишта, а потенцијално и поново у САД пре краја 2020. године, могле би повећати инфлаторна очекивања и оптеретити амерички долар, настављајући да подижу вредност племенитих метала", констатују из Института.