ПОТПИСАНА ЈОШ ЈЕДНА ДЕКЛАРАЦИЈА "QCI": ЕУ планира изградњу КВАНТНЕ КОМУНИКАЦИЈСКЕ мреже
Представници седам земаља ЕУ (Белгија, Немачка, Италија, Луксембург, Малта, Холандија и Шпанија) потписали су декларацију у којој се обавезују да ће заједно развити квантну комуникацијску инфраструктуру широм Европске уније у следећих десет година.
Та инфраструктура би омогућила пренос и чување ултрасигурних информација и података и повезивање комуникацијске имовине широм уније.
Земље које су потписале декларацију "QCI" пристале су да раде заједно и с Европском комисијом како би, по могућности пре краја 2020. године, припремиле акциони план за истраживање предности изградње те инфраструктуре. То ће обухватити прелиминарне студије, технолошке могућности доступне за развој и увођење "QCI" широм ЕУ, као и потребна средства.
За сада Европа касни с развојем квантне инфраструктуре јер је неколико земаља већ почело градити квантну комуникациону инфраструктуру на различите начине. Кина је за сада неоспорни лидер у том подручју, распоређујући континенталну квантну окосницу темељену на поузданим чворовима, неколико градских приступних мрежа са стотинама приступних тачака и истраживачки сателит Мициус. Квантне мреже такође се примјењују у Јужној Кореји, Јапану и САД.
ПАМЕТНИ ТЕЛЕФОНИ МЕЊАЈУ ЉУДСКИ СКЕЛЕТ: Толико често гледамо надоле, да смо добили КОШЧАТИ ШИЉАК на лобањи
ПОЧЕО ПЛАН Б! Хуавеј сада УЗВРАЋА УДАРАЦ, Хонгменг се ШИРИ СВЕТСКИМ ТРЖИШТИМА
ЗА ГОДИНУ И ПО ДАНА ПОЧИЊЕ ИЗГРАДЊА МЕТРОА У БЕОГРАДУ: Одлична вест за становнике српске престонице
Квантна инфраструктура ће обухватити два елемента: постојећу оптичку инфраструктуру којом ће се повезати стратешке комуникацијске везе на националном нивоу и прекограничне комуникације и свемирску компоненту, односно уградити квантну технологију у комуникационе везе за дуже удаљености у самој ЕУ као и стратешке везе ЕУ с другим континентима.
"QCI" ће помоћи Еуропи у осигурању критичне инфраструктуре кроз суставе шифрирања који ће штитити од кибернетичких напада прије свега паметне енергетске мреже, контролу ваздушног промета, финансијску дигиталну инфраструктуру, дигиталне комуникације здравствених установа…
Квантна инфраструктура треба да омогући сакупљање и размену података на заштићени начин како би се заштитили подаци државних институција. Дугорочан план је изградња тзв. квантног интернета, односно повезивање квантних рачунара, симулатора и сензора путем квантних мрежа како би се сигурно дистрибуирали подаци широм Европе.