ПОТРАЖЊА У СРБИЈИ НЕ ЈЕЊАВА - СВИ ЖУРЕ ДА НАЂУ ИДЕАЛАН ДОМ: Како да не будете "преварени" када узимате стан?
Неретко дође до тога да се не распитају довољно о томе шта све укључује изнајмљивање стана
Потражња за становима у Србији, а посебно у Београду, не јењава - било да је реч о издавању или куповини/продаји. Та помама свакако да иде на руку власницима који од кирије могу чак да уприходују солидну зараду за живот, а подстанарима се жури да што пре нађу идеални дом.
ШТА ДОНОСИ НОВИ "МАРШАЛОВ ПЛАН" ЦРНЕ ГОРЕ? Минималац 450 евра, плата 700 - економисти се хватају за главу
РЕКТОРКА УНИВЕРЗИТЕТА ПОСЛАЛА ПОРУКУ КРИЗНОМ ШТАБУ: "Препустите факултетима..."
УПОЗОРЕЊЕ УДРУЖЕЊА БАНАКА СРБИЈЕ: Имате рок до 31. децембра, одустаните на време
Неретко дође до тога да се не распитају довољно о томе шта све укључује изнајмљивање стана, које су њихове обавезе, колики су рачуни мимо фиксног трошка итд. Како не бисте дошли у ситуацију да будете "преварени" или незадовољни, проучите следеће ставке.
1. Обратите пажњу на месечне рачуне, јер није исто да ли плаћате централно грејање или неку другу врсту огрева, за шта немате трошак током целе године. Инвертер климе су, рецимо, често решење за људе који још увек немају децу, живе сами или у пару, али мало времена проводе код куће. Такође, неке зграде троше више енергента у односу на неке друге, а то зависи од квалитета и старости градње.
2. Депозит је важно питање које би требало да дефинишете одмах на почетку уговарања, тј. договорите са газдом стана на шта се депозит тачно односи: шта ако у стану, након вас, не буде било потребе да се било шта ради? Све и да је потребно хигијенско кречење, можда можете ви наћи мајстора који ће то урадити бесплатно или за мању цифру од датог депозита.
3. Данас се махом издају намештени станови, пре свега, јер нико не жели да улаже у туђи стан нити да пребацује намештај "тамо-вамо". Ипак, без обзира на то што ви користите те уређаје док боравите у стану, ако нису нови - постоји шанса да се често кваре и да то нема велике везе с вама. Договорите са станодавцем одмах у старту ко плаћа поправке беле технике, ако дође до кварова или је потребно узети нове елементе.
4. Обавезно потпишите уговор о издавању, како би обе стране биле сигурније и заштићеније. Пођите од тога да се "ништа не подразумева", а да "папир трпи све".
5. Како касније не бисте имали проблеме, већ на почетку проверите с власником стана има ли лимита када је реч о томе колико људи сме да живи у стану, да ли је дозвољено држати кућне љубимце... Многи власници то не дозвољавају, због евентуалних штета које животиње могу направити. Ако вам је то питање важно, а допада вам се стан где није дозвољен стални боравак кућних љубимаца, питајте станодавца отворено можете ли да се договорите - у свету, рецимо, постоји депозит који се односи управо на псе/мачке.
И док је подстанара у нашој земљи, односно главном граду, све више, тако расту и апетити/захтеви власника некретнина за издавање. Будите мудри и заложите се за своја права.
Такође, ако вам је периферија далеко и ремети вам свакодневно функционисање, бирајте добро повезане локације: то је "win win" комбинација за једноставан приступ центру, а и уштеду.
Станови у центру су свакако најскупљи, посебно мањи станови и гарсоњере. Дакле, без обзира што сте можда самац, боље узмите стан од 40-50 квадрата, него некретнину од 30 м2, јер је разлика у цени врло мала. Рецимо, разлика у квадратима може бити 10-15, а разлика у цени свега 20 или 30 евра (толико је скупљи већи стан).