Председник разговарао са грађанима задуженим у "швајцарцима": Држава ће помоћи, У ПЕТАК НОВИ РАЗГОВОР
Председник Вучић појавио се међу грађанима око 10.00 сати потпуно сам
Председник Србије Александар Вучић дошао је данас пре подне, ненајављено, међу грађане задужене у "швајцарцима" испред Касационог суда, где већ неколико дана протестују тражећи решење за свој проблем.
Вучић о доласку "Фолксвагена": Ако успемо, могу само да скинем наочаре, плачем и кажем...
Председник Вучић појавио се међу њима око 10.00 сати, потпуно сам, без сарадника, надлежног министра или шефова надлежних институција. Нема припадника полиције, а председник са сваким грађанином разговара понаособ.
- Размотрићемо како да решимо ваш проблем, тако да вама помогнемо, а да не начинимо штету финансијском систему - поручио је председник Србије Александар Вучић грађанима задуженим у швајцарцима код Касационог суда, где већ неколико дана протестују.
- То не решава проблем за оне који су истерани из станова. Да будемо јасни, не могу да вам причам бајке као неко други, нећу да причам о томе кад су настале приче о кредитима, ко је на томе инсистирао. То је свако лице појединачно потписало, да ли је држава за то одговорна, јесте на делимичан начин, јер су се разни државници појављивали и одавали утисак сигурности, али ничији потпис ту не стоји ни Ђиласа ни Ђелића него ваш. Оно што хоћу да вас замолим, суд ће морати да донесе своју одлуку, нисам дошао да вам празне приче причам - рекао је Вучић и додао:
- Ми смо спремни да разговарамо и да видимо како да решимо проблеме људи задужених у "швајцарцима" и да идемо на евро и то би државу коштало око 125 милиона евра. Спремни смо са банкама да разговарамо, да банке плате 60,70 посто а држава да плати 20,30 посто. Није фер да неко плати толики новац и остане на крају без тога - поручио је председник.
Грађани су тражили да и они учествују у дефинисању решења, а њему су исказали поверење и, уз аплауз, поштовање што је дошао да их саслуша и помогне. Председник је то прихватио и замолио их да ако не буду задовољни решењем државе, да се слободно врате да протестују.
- Ми смо спремни да разговарамо о томе, да видимо како да помогнемо за ових 16.800 предмета који су тренутно отворени за људе који и даље имају кредите у швајцарцима, да видимо како то да пребацимо у евро и то да не идемо на банке, јер би то направило велики репутациони ризик за банке и направило хаос у финансијском систему Србије, него да видимо како то држава да делом преузиме на себе - рекао је Вучић.
Он је казао да ће гледати да се то пребаци на државу у најкраћем року односно да се разговара у најкраћем могућем року у оквиру владе и да се донесе решење. Вучић замолио је грађане задужене у швајцарцима да држави дају недељу дана времена како би разговарала са банкама и замолио их да имају вере, али и истакао да он нема права да врши притисак на Врховни касациони суд. Истакао је да није фер да неко плати толики новац, а да на крају остене и без новца и без свега другог и да ће зато држава помоћи, али да ће се то осетити по другим примањима за друге грађане. На то су они који протестују рекли да не желе да други грађани трпе.
Пре 30 година ова земља је била једна од најсиромашнијих на свету, а онда су доживели економско чудо
Реализација инвестиције од МИЛИЈАРДУ ЕВРА: Председник Србије најавио полагање камена-темељца за нову фабрику у Зрењанину!
ШОК ЗА КОРИСНИКЕ ИНТЕРНЕТА: Европски парламент усвојио контроверзни "Члан 13"!
Председник Вучић је рекао у понедељак, након седнице Председништва СНС, да је замолио гувернерку Јоргованку Табаковић и премијерку Ану Брнабић да још једном се размотре могућности да се грађанима, који су се, на притисак бивше власти, задуживали у швајцарцима. Учесници протеста кажу да их нико није упозоравао на могућност оваквог исхода, напротив.
Реч је о проблему који траје дуже од деценије и које муче близу 20.000 љиуди у Србији. Већ шести дан заредом чланови Удружења ШФ протестују испред зграде Врховног касационог суда у Београду тражећи да Касациони суд донесе јасан правни став о спорним кредитима. Званични подаци банака показују да кредите у "швајцарцима" тренутно отплаћује 16. 814 грађана. Према подацима Удружења ШФ у Србији је у периоду од 2005. године до 2011. више од 22 000 грађана узимало овакве кредите.