"Србија мора да буде сигурна" ВУЧИЋ ТРАЖИ ДА НБС КУПИ 30 ТОНА ЗЛАТА
Србија ће своје резерве злата са постојећих 20 тона до краја 2019. године повећати на 30, а потом, у наредних годину до годину и по, на чак 50 тона!
Ова динамика практично је утврђена после састанка председника Александра Вучића са делегацијом Међународног монетарног фонда (MMF) који се јуче одржао у Београду. Наиме, шеф државе је током разговора покренуо и тему куповине племенитог метала, а саговорници из ММФ су му пренели да они немају ништа против тога уколико се то уклапа у нашу стратегију повећања девизних резерви.
Како се незванично сазнаје, одмах после састанка, Вучић је позвао гувернерку Народне банке Србије Јоргованку Табаковић и надлежне из минстарства финансија и дословце им дао задатак:
- Купујте злато, Србија мора да буде сигурна!
ПОСЕБНА ТЕМА - ПЛАТЕ И ПЕНЗИЈЕ: Вучић делегацији ММФ нагласио БИТАН ЦИЉ Србије (ФОТО)
ПОЗНАТА ЛОКАЦИЈА НОВЕ НЕМАЧКЕ ФАБРИКЕ? Велики инвеститор већ данима обилази ОКОЛИНУ БЕОГРАДА
ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ ЗА СРБИЈУ: До 2023. године Србија ће постати ДОМИНАНТНА ЕКОНОМИЈА у региону
Према тренутним подацима Народне банке Србије, девизне резерве централне банке износе 11 милијарди евра. Србија највише средстава чува у хартијама од вредности (више од шест милијарди евра) и готовини и депозитима у иностранству (више од четири милијарде евра), док је у златним полугама 20 тона, вредних 767 милиона евра.
Поређења ради, пре тачно 10 година, девизне резерве НБС биле су вредне 8,1 милијарду евра, од чега се у злату чувало 286 милиона евра.
Делегација ММФ данас завршава посету Србији. Током боравка у нашој земљи мисија ове међународне институције потврдила је да ће Србија ове године имати привредни раст од најмање 3,5 одсто. Како је наведено из ресорног министарства, веома је важно што је ММФ потврдио прогнозу државе када је реч о привредном расту.
НА ЦЕНИ У ЦЕЛОМ СВЕТУ
Прошле године је, иначе, на светском тржишту забележен рекордан обим куповине злата у последњих 50 година, а тај тренд настављен је и у прва три месеца ове године. Према подацима Светског савета за злато, у прва три месеца ове године централне банке су купиле 145,5 тона злата нето, што је за 68 одсто више у односу на исти период лане.
СРПСКОМ ГРАДУ ХИТНО ТРЕБА 400 РАДНИКА: Уколико је ваша професија на СПИСКУ - обавезно се јавите
"Оно што није успело Бизмарку, успело је Коридорима": Ауто-пут кроз Грделичку клисуру ВЕЛИКИ ЈЕ УСПЕХ СРБИЈЕ
СВЕТ БРУЈИ О СРПСКОМ УСПЕХУ: Долазак немачке компаније главна вест у иностраним медијима (ФОТО)
У поређењу са куповинама у првим тромесечјима претходних година, оволики обим куповине није забележен од 2013. године. Русија, која је међу пет држава с највећим резервама злата на свету, протекле године постала је водећи светски купац овог племенитог метала, који никада не губи на вредности, купивши 651,5 тона нето.
ГДЕ ЧУВАМО
Од 20,7 тона злата у резервама, НБС 19,7 тона, односно 95 одсто, чува у свом трезору у Србији, док се остатак резерви злата чува у иностранству.
Количина злата које је НБС држала у у иностранству смањена је од 2001. до 2005. за готово 10 тона, показују подаци централне банке. Од 2005. НБС није продавала злато, већ је повећавала учешће злата у девизним резервама куповином злата из домаће производње.