Премијерка Ана Брнабић са ММФ-ом: Следи значајно повећање плата
Добре вести
Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је да се воде разговори са ММФ-ом, као и интерне калкулације у влади, колико би могло да буде повећање плата у јавном сектору, али поново није могла да прецизира колико ће бити то повећање.
Можда сте БАШ ВИ нови Џејмс Бонд: Расписан јавни КОНКУРС за тајне агенте
Штрајк није начин: Брнабић открила "пакује ли" Фијат кофере
- Када бих говорила, говорила бих у форми нагађања. И даље водимо разговоре са ММФ-ом и наше интерне калкулације колико би могло да буде повећање, а да се не угрозе фискална стабилност и дисциплина - рекла је Брнабић.
Она је назначила да надлежни не желе да све што имамо дамо у потрошњу, већ желе да стимулишу инвестиције, а да раст "иде" из извоза и инвестиција.
Пре тога, указала је, 2007. и 2008. године раст је ишао из потрошње, па је Србија била пред банкротом.
Упитана да ли се ствара притисак у калкулацији око повећање плата и пензија, ако председник Александар Вучић најави повећање од 10 одсто "па се когригује и каже биће значајно повећање", Брнабић је рекла да то не ствара притисак.
- Мислим да имамо за значајно повећање, а ја нећу говорити о процентима - рекла је председница владе.
Шта је Блумбергов Глобални бизнис форум и зашто је значајан за Србију?
Она је такође указала да је минимална цена рада повећана, за десет одсто, са 130 на 143 динара, што је, како каже, велико повећање за оне који су најмање плаћени.
- То је на послодавце приличан удар и покусаћемо да повећамо неопорезиви део зарада, али како би за буџет то било неутрално - подвукла је она.
Када је реч о реформама у јавном сектору, пре свега у јавној управи Брнабић је рекла да су дале резултате и додала да је просвета била једина која се није рационализовала од 2014. године и почетка оптимизације броја у оквиру државне управе.
- Просвета је једина којој су се вратиле плате, које су 2014. биле универзално спуштене, и то је сигнал за просвету да су нам у фокусу - подвукла је премијерка.
ММФ о повећању плата просветарима: План реформи ИМПРЕСИВАН
Говорећи о јавним предузећима, Брнабић је рекла да се далеко одмакло са реструктурирањем "Железница", али и са "Петрохемијом", која према њеним речима, сада послује позитивно, док се за РТБ "Бор" преговара са партнерима који желе да га купе.
Када је реч конкретно о Ер Србији, премијерка је рекла да је то "успешна прича" претходне владе, којом је решен проблем који је постојао са ЈАТ-ом.
- Могли смо или да урадимо ово што смо урадили са Етихадом или да затворимо ЈАТ, отпустимо људе и малтене затворимо аеродром. Захваљујући Ер Србији имамо аеродром који постаје регионални ''хаб'', уз нишки аеродром који је све више развија - навела је премијерка.
О еветуалним отпуштањима у тој компанији, Брнабић је рекла да није истина да је то не занима, али да је то став професионалног менаџмента Ер Србије.
- Ми као земља морамо да се одредимо према томе да ли желите да имамо менаџмент који води држава, па се жалимо што то није професионални менаџмент, па кроз јавна предузећа чувамо социјални мир, или желите професионални менаџмент, а онда се жалимо што отпушта 30 људи да би пословао еифкасније - рекла је Брнабић.