ПРЕМИЈЕРКА Брнабић: Није сигурно да ћемо тражити нови аранжман са ММФ
Брнабић је истакла да ће наставити спровођење плана реформе јавне управе коју је отпочео председник Александар Вучић, а кога је она заменила на функцији премијера
Србија је фокусирана на закључивање програма Међународног монетарног фонда (MMF) ове године и процениће његове последице по економски раст пре него што затражи нови аранжман, рекла је премијерка Србије Ана Брнабић у интервјуу за америчку агенцију Блумберг.
Брнабић је истакла да ће наставити спровођење плана реформе јавне управе коју је отпочео председник Александар Вучић, а кога је она заменила на функцији премијера.
Упитана да ли би Србија могла да одустане од обнове трогодишњег аранжмана из предострожности, којим су званичници ММФ-а препоручили мере које укључују смањење расхода, продају или гашење непрофитабилних државних компанија и смањење броја запослених у јавној администрацији, она је одговорила да је "то могуће".
Америчка агенција напомиње да је Брнабић, образована у САД и Британији, новајлија у политици и да је у источној Европи прва жена отворено хомосексуалног опредељења на челу владе. У интервјуу који је Блумбергу дала у петак, првог дана на функцији премијера Србије, а који је та агенција данас објавила, Брнабић је рекла да жели да у наредне две године убрза економски рат на четири одсто, са три одсто колико износи у 2017. години.
Ана Брнабић ОТКРИЛА какав ће однос Србија убудуће имати према Русима
Она се, наводи Блумберг, суочава са тешком борбом након што је привредни раст успорио на 1,2 одсто у првом кварталу у односу на исти период претходне године, а сада разматра да ли користи од новог аранжмана са ММФ-ом имају превагу над строгим надзором тог повериоца са седиштем у Вашингтону.
- Очито је добро имати некога да вам даје темпо, ритам реформи, са ким разговарате о приоритетима, и све то је велика предност. Међутим, понекад је ММФ оштрији него што је потребно, и у том смислу би нови споразум могао да омете раст - рекла је Брнабић.
Према њеним речима, њена влада ће настојати да укине 11.300 радних места у локалним администрацијама до 2020. године, укључујући 2.500 ове године, пошто Србија реформише своју јавну управу и реорганизује државне финансије. Премијерка је подсетила да је Вучић од 2013. већ укинуо 80.000 радних места у локалним управама и државним предузећима.
Блумберг наводи да су јавне финансије Србије у бољем стању након што је њен буџетски дефицит, пре три године један од највећих у Европи, у 2016. години смањен на мање од трећину.
Брнабић је тој агенцији рекла и да њен тим и даље "разговара и одлучује" о томе да ли да ове године прода нову еврообвезницу или не, јер су "локални тржишни услови добри, а веома је добра и ликвидност буџета".
- Година 2016. била нам је прва са примарним вишком, али велике суме новца и даље одлазе на плаћање камата на скупе зајмове. Зато мислим да ће 2018. бити година у којој можемо очекивати да каматне стопе буду значајно ниже - истакла је премијерка Србије.
Како је навела, док мисија ММФ-а тренутно борави у посети Београду како би проценила напредак постигнут на пољу структурних реформи, Србија је "стопроцентно фокусирана на спровођење седме ревизије" аранжмана и нада се се да ће закључити програм до краја године.
Говорећи о задацима нове владе, Брнабић је указала да је један од највећих изазова и даље рад на испуњавању обећања о продаји или затварању низа непрофитних компанија које су још прошле године из државног буџета црпеле око милијарду долара годишње.
Нека од тих предузећа су, објаснила је, сада у процесу реструктурисања, док се за друга и даље траже саветници.
Блумберг напомиње да Србија мора, такође, да усвоји закон о локалним управама - међу којима неке, како примећује премијерка, имају пет пута више запослених него што им је било потребно пре само четири године - и да утврди начин исплате државних плата.
- И даље имамо неке веома, веома тешке задатке које морамо испунити до краја године - закључила је премијерка Брнабић.