Премијерка Брнабић поручила: "Буџет није предизборни, већ развојни"
Нова улагања у инфраструктуру.
Предлог буџета за 2020. годину допринеће даљем подизању стандарда грађана и привредном расту, рекла је данас председница Владе Србије Ана Брнабић у Скупштини Србије и поручила да буџет за идућу годину није предизборни, како су то неки раније радили, већ развојни.
СРБИЈА НАЈСИГУРНИЈА ЗА УЛАГАЧЕ НА БАЛКАНУ: Некада су инвеститори бежали од наше земље, ево шта се променило
ГИГАНТ СТАЈЕ НА НОГЕ: Чувена "Будимка" добила НОВОГ ВЛАСНИКА
Џиновски КОРАК НАПРЕД за Србију: Јавни дуг ДРАСТИЧНО ПАДА
Предлог буџета за 2020. годину је први пут једина тачка дневног реда, у скупштину је стигао на време, а предвиђа, између осталог, повећање пензија од 5,4 одсто од 1. јануара 2020. године.
Као главне карактеристике буџета, Брнабић је навела одржив дефицит опште државе од 0,5 одсто БДП или око 30 милијарди динара, равномерну расподелу фискалног простора на повећање стандарда, подстицај раста кроз повећање јавних инвестиција и пореско растерећење зарада. Брнабић је додала да је пројектован раст БДП-а од четири одсто и просечна инфлација од два одсто.
Како је објаснила, предлог буџета предвиђа боља примања грађана, унапређење здравствене заштите, боље услове за школовање деце и даљу модернизацију образовног система, улагања у културу, у спортску инфраструктуру, подршку пронаталитетној политици. Према њеним речима, предлог буџета за 2020. предвиђа до сада рекордна издвајања за капиталне инвестиције, око 260 милијарди динара, што ће, како каже, свакако подстаћи и даљи раст БДП.
Буџетом се, како каже, предлаже даље повећање улагања у инфраструктуру и након године у којој је завршен комплетан Коридор 10, као и важне деонице на Коридору 11.
Она је додала да следи година у којој ће бити отворен нови инвестициони циклус - изградња Моравског коридора, изградња Фрушкогорског коридора, даља изградња аутопута ка БиХ и Републици Српској, почетак изградње тзв. аутопута мира ка луци Драч и друго.
- Ова улагања у инфраструктуру, у боље путеве и железнице, у повезивање градова и општина у Србији, али и Србије са регионом, значе много бољи квалитет живота свих наших грађана - нове инвестиције, лакши пласман робе на страна тржишта, мање интерне миграције, боље прилике и једнаке услове за живот за све грађане, ма где у Србији они живели - истакла је премијерка.
Указала је да Влада Србије наставља да се понаша одговорно, чак и помало конзервативно, да ни у једном тренутку не би угрозила фискалну стабилност.
- Буџет је направљен тако да не угрожавајући стабилност јавних финансија и темпо смањења јавног дуга, подигнемо животни стандард становништва, стимулишемо приватну потрошњу и убрзамо привредни раст - поручила је Брнабић.
Брнабић је рекла да је буџет 1.314 милијарди динара, а да је планирани расход 22,9 одсто БДП,-а од чега је 318,5 милијарди за плате запослених и 581,2 милијарде за исплату пензија, док се 125 милијарди даје за социјалну заштиту.
- За заштиту породице и деце је издвојено 65 милијарди динара или три одсто више него 2019. Додатно је, такође, издвојено 650 милиона динара у буџету кабинета министарке без портфеља задужене за демографију и популациону политику за програм подршке спровођењу мера популационе политике на територији Србије - рекла је Брнабић.
Као важан задатак у следећој години издвојила је увођење система социјалних карата и имплементација пројекта е-социјала који ће омогућити много ефикаснији систем социјалне заштите, много бољу контролу и много боље таргетирање.
Премијерка је казала да се у 2020. наставља модернизација образованог система, наводећи да је за пројекат Повезане школе и дигиталне уџбенике планирано издвајање око четири милијарде динара. Ово ће нам омогућити да на брзи интернет повежемо још 500 школа и уведемо још 10.000 дигиталних учионица тако да ћемо у септембру 2020. имати укупно 1.000 школа са брзим интернетом у свакој учионици и укупно 20.000 учионица са дигиталним уџбеницима по читавој Србиј, рекла је Брнабић.
Казала је да се наставља са улагањем у иновациону инфраструктуру од око 100 милиона евра.
- Предвидели смо додатна пореска растерећења за улагање у иновационе компаније, истраживање и развој и запошљавање младих, а посебно младих које враћамо из дијаспоре - рекла је Брнабић и додала да јој је драго да је Фискални савет Србије похвалио стратешка улагања и у образовање.
Додала је да је предложено повећање улагања у Фонд за иновациону делатност на 1,26 милијарди.
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА СРБИЈУ: Уговор за МОРАВСКИ КОРИДОР у наредних 10 дана, а ево где ће бити потписан
Балкански "краљ банана" основао нову авио-компанију: Намерава да преузме и пропалог словеначког гиганта?
СПЕКТАКУЛАРНО: Новим путем од Шапца до румске раскрснице стизаће се за мање од 15 минута!
Србија КОРАК БЛИЖЕ првом ауто-путу кроз Банат: Саобраћајницу вредну 350 милиона градиће КИНЕЗИ
НИШТА НИЈЕ ИЗГУБЉЕНО! Све мање шанси да Фолксваген отвори фабрику у Турској: Србија поново има шансу!