Пресудна одлука за Србију: Хоће ли ЕУ "прогледати кроз прсте" када су у питању квоте на челик?
Вучић тражио да је да српски челик буде изузет из европских квота.
Да ли би српски челик ускоро могао да крене на тржиште ЕУ без ограничења или ће смедеревска Железара и даље морати да рачуна на квоте за увоз у Европску унију? Ово питање свакако занима неколико хиљада запослених у Смедереву, на које би могла утицати промена на тржишту, али и комплетну српску привреду, пошто је Железара годинама највећи извозник из наше земље.
ВАЖНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ: Услуге НСЗ убудуће можете да користите од куће, а ево како ће изгледати РЕДОВНО ЈАВЉАЊЕ
Посебни термини за исплату пензија старијим корисницима
ДАНАС ПОЧИЊЕ ИСПЛАТА ПЕНЗИЈА: Грађани, свој новац можете подићи на ДВА НАЧИНА и то САМО У ПОСЕБНИМ ТЕРМИНИМА
Чак и у време ванредног стања, када је српски извоз од 15. марта до 15. априла пао за 20 одсто, највећи појединачни извозник и даље је била ХБИС Група (Железара Смедерево), чији је извоз током ових месец дана вредео око 42,6 милиона евра.
Председник Србије Александар Вучић разговарао је јуче са председницом Европске комисије Урсулом вон дер Лајен о помоћи српском челику. Тражио је да српски челик буде изузет из европских квота, а у томе су га подржали и бивши председник Европског савета Доналд Туск, као и премијери Бугарске и Грчке, Бојко Борисов и Киријакос Мицотакис.
Председница Европске комисије рекла је да ће размотрити овај захтев и дати све од себе да дође до договора по том питању.
А шта би евентуално укидање квота значило за српску железару и комплетну нашу привреду? Професор Економског факултета у Београду Љубодраг Савић не верује да ће ЕУ подићи квоту за увоз челика за све земље и да ће бити посебно “болећива” према Србији.
- Можда би према Србији и применили неку од олакшица, али смедеревска Железара није само српска фабрика, власници су Кинези, а према њима Европа има мало другачији став, баш као и амерички председник Трамп - каже професор Савић..
Он каже да је питање у ком правцу ће све то ићи, јер још нису ни почели званични разговори, али ипак сматра да запослени у Железари немају превише разлога за бригу, пошто Кинези имају велике планове за цео регион Балкана. Према његовим речима, ХБИС Група није превалила толики пут да би у Смедереву производила челик за Кину.
- Они производе за Србију, а наравно желе да уђу и на тржиште Европе. У нашој земљи и региону имају озбиљне намере у инфраструктурним пројектима, а челик је један од два најважнија, стратешка грађевинска материјала. С друге стране, ни ЕУ није једино тржиште и сигуран сам да ће кинески власници наћи друге купце уколико буде проблема са квотама. Свет је њихово тржиште, а морам да напоменем да је укупна светска производња челика око 1.600 милиона тона, при чему више од половине - око 870 милиона тона, производи Кина. Капацитет смедеревске Железаре је тренутно око 2 милиона тона, при чему већи део пласира на домаће тржиште - наводи Љубодраг Савић.
Чак иако смедеревска Железара не успе да остане ван европских квота, добра вест је да су квоте за увоз челика у Европску унију увећане од 1. јула прошле године за 5 одсто, што су тада потврдили и у Европској комисији, а ново увећање планирано је за 1. јул 2020.
Ово повећање је, наиме, зацртано заштитним мерама које је Европска комисија увела 2. фебруара 2019. године. Тада је предвиђена постепена либерализација квота које су значиле да су све треће земље, укључујући и Србију, до краја јуна прошле године могле да извезу укупно 3,3 милиона тона челика.
Овим документом је прво повећање квота наступило прошлог лета, а друго следи 1. јула ове године, дакле за непуна два месеца. Ако се у међувремену нешто не промени, квота за увоз челика у Европску унију биће увећана за још 5 процената.
Нове, веће тарифе односиће се и на извоз челика из Железаре у Смедереву, па ће српска челичана тако практично добити могућност да повећа извоз. Тешко је прецизирати колико тачно, јер се увећана квота не односи само на нашу земљу него на све земље ван Европске уније.
- ЕУ је убедљиво највећи трговински партнер Србије и свакако не жели да дестабилизује српско тржиште и да негативно утиче на економску интеграцију између Србије и ЕУ. Због тога имамо клаузулу о ревизији ових мера - рекли су прошлог лета у Европској комисији.
НЕЋЕТЕ ВЕРОВАТИ КОЛИКИ ЈЕ ПРОЦЕНАТ НЕЗАПОСЛЕНИХ АМЕРИКАНАЦА: Корона направила хаос какав није виђен још од Велике депресије
Египатски милијардер оптимистичан: Верујем да ће нафта ускоро достићи 100 долара за барел
ЕКОНОМСКИ НАПРЕДАК СРБИЈЕ: Плате за март око 515 евра, БДП око 50 МИЛИЈАРДИ ЕВРА
Грчка отвара сезону од 1. јула, у Хрватској на плажи редари и дистанца, а Црна Гора не планира повећање цена за ово лето
ТРЖНИ ЦЕНТРИ ДАНАС ПОЧИЊУ СА РАДОМ: Трговци припремили попусте, а ово су обавезе потрошача