ЛОШЕ ВЕСТИ ОД ЕВРОПСКЕ ЦЕНТРАЛНЕ БАНКЕ: Прети нам економска КРИЗА попут оне из 2008. године?!
Велике банке имају велике проблеме.
Таман смо се мало опустили уз дашке позитивних вести из ЕУ, поготово Немачке у којој сада има мало више оптимизма за бизнис у наредних шест месеци, али и изјава из Међународног монетарног фонда који је потврдио да смо ипак дошли на "меко приземљење" постковид кризе, када стижу упозорења из Европске централне банке (ЕЦБ).
КАКО КУПИТИ НЕКРЕТНИНУ У НЕМАЧКОЈ: Банкарска службеница из Хрватске објаснила поступак
НАРОДНА БАНКА СУТРА ПРЕДСТАВЉА ИЗВЕШТАЈ О ИНФЛАЦИЈИ: Познато где ће бити одржан скуп, као и где ћете моћи да пратите пренос презентације
ВАЖНО САОПШТЕЊЕ ГРАДСКЕ УПРАВЕ: Ево које линије мењају трасу због извођења радова
Централна банка еврозоне упозорава да се код неких великих зајмодаваца показују назнаке проблема у имовини и позива на опрез у банкама.
– Већ су се појавиле јасне назнаке да се квалитета имовине значајних институција почиње погоршавати – сматра професорка Клаудија Марија Бух, заменик председника Бундесбанке и у том својству и у ширем саставу Управног савета ЕЦБ, а према према тексту говора који ће одржати на скупу у Кући евра у Бриселу, преноси СееБиз.
Већ ово помињање требало би да подигне косу на глави и банкарима али и свима осталима, јер сећање на глобалну финансијску кризу је још свеже а Бух указује на сличан корен проблема – имовином везаном за сектор некретнина – који је био главни у време колапса 2008-09. године. Тада је колапс тржишта некретнина покренуо светску финансијску лавину.
До краја 2022. удео ненаплативих кредита у укупним кредитима банака готово се непрекидно смањивао, а од 2023. поново је благо повећан, премда се задржао на ниском ниову. Међутим, напомиње Бах, у последње време супервизија кредитних ризика усредочила се на “осетљиве секторе” попут сектора комерцијалних некретнина који бележи проблеме због високих трошкова финансирања и трошкова градње.
– Узорак банковних кредита некретнинским компанијама имплицира да би подизање трошкова финансирања могло удвостручити удео кредита код губиташких компаније на чак 26 одсто - израчунао је ЕЦБ у извештају објављеном крајем прошле године.
– Портфељи комерцијалних некретнина у имовини банака релативно су ограничени, што значи да вероватно неће сами по себи довести до системске кризе, али у случају стреса на ширем тржишту могли би одиграти улогу значајног "појачала" – упозорено је тада.
Банке су данас “боље капитализоване и отпорније но што су биле пре 10 година, када је основана банковна унија, али нема места опуштању. Структуралне промене у реалној привредни, нови ризици, дигитализација и појачана конкуренција могу представљати изазов за пословне моделе банака, објаснила је Бух, челница одбора за надзор зајмодаваца у еврозони.
– Донедавни раст каматних стопа донео је банкама корист, повећавши њихову добит, што им пружа прилику да појачају отпорност изградњом капиталних резерви и отпорне ИТ инфраструктуре – нагласила је Бух.
У Србији све изгледа ОК
Из Народне банке Србије повремено обавештавају јавност о адекватно капиталној резерви банака у Србији много већој него што су то европски и светски стандарди а из Удружења банака Србије да нема проблема ни са отплатама узетих кредита јер је учешће обима кредита у укупном обиму на нивоу од 2,8% у јануару, док је у децембру било 2,7% а јануара 2023. године 2,9%. Неке посебне проблеме за Србију тренутно не виде ни у рејтинг агенција "Фич", која је почетко фебруара потврдила кредитни рејтинг Србије на нивоу "BB " (уз стабилне изгледе), што је на корак до инвестиционог рејтинга (BBB-).
Србија Данас/Сеебиз