ПРЕТИ НАМ ТЕХНОЛОШКА КАТАСТРОФА: САД увеле нове санкције Хуавеју
Светски ланац снабдевања технологијама биће тешко погођен, можда и прекинут
Администрација САД-а је проширила санкције према Хуавеију, забранивши добављачима да кинеском технолошком диву продају чипове израђене помоћу америчке технологије уколико немају специјалне дозволе за то.
КОМПАНИЈЕ У НЕМАЧКОЈ ПОГОЂЕНЕ ПАНДЕМИЈОМ: Траже зајмове, банке уздржане
ЦРНОГОРСКИ ТУРИЗАМ У КРИЗИ: Ове године четири пута мање туриста него прошлог августа
НИШТА ЈОШ НИЈЕ ГОТОВО: Настављају се преговори о кредиту од 250 МИЛИОНА ЕВРА који БиХ очекује од ЕУ
Тиме су, како оцењује Ројтерс, затворене потенцијалне "рупе" у америчким санкцијама уведеним у мају, које су Хуавеију омогућавале приступ технологији преко трећих страна.
Пооштрена америчка ограничења према Хуавеију ће, по мишљењу ИТ менаџера и експерата, вероватно блокирати приступ кинеском произвођачу паметних телефона чак и чиповима који су у складиштима спремни за испоруку и поново ће пореметити светски ланац снабдевања технологијама.
Нове рестрикције апострофирају дубок раздор у кинеско-америчким односима, најгори у последњих више деценија, при чему Вашингтон притиска владе широм света да истисну Хуавеи са својих тржишта, тврдећи да компанија служи кинеској влади за шпијунирање и прикупљање података.
Напад и на Самсунг и Сони
У Азији, нова ограничења могу да погоде произвођаче меморијских чипова, укључујући корејски Самсунг Електроникс и СК Хиникс, јапанског произвођача сензора слике Сони и тајванског произвођача чипсетова МедиаТек, наводе извори из индустрије чипова, преноси Ројтерс.
Из Хуавеија категорично негирају да шпијунирају за Кину.
- Ово ће имати огромне последице јер ће блокирати Хуавеијеве планове о набавци чипова путем екстерне куповине, а не ослањањем на ХајСиликон - каже Гу Венђун, главни аналитичар из шангајске консултантске компаније ИЦВајз, коментаришући пооштравање америчких санкција.
Хуавеи је раније саопштио да ће од септембра прекинути производњу својих Кирин сетова интегрисаних електронских компоненти јер амерички притисак на добављаче онемогућава њиховој ХајСиликон дивизији да настави да израђује чипсетове који су кључне компоненте у мобилним телефонима.
И за добављаче чипова широм региона америчка забрана би могла да буде препрека јер већина користи амерички софтвер за дизајн од компанија Каденс Дизајн Системс и Синопсис, као и алате за штампање чипова од компанија међу којима је Аплајд Матиријалс, упозоравају стручњаци.