Преживети јануар и уштедети: како?
Први месец сваке године доноси на свом почетку радост празновања, уживање у тренуцима проведеним са порордицом, пријатељима, на путовањима.
Углавном у релаксацији и безбрижности. Како одмиче, међутим, почиње да ствара главобољу како финансијски издржати најдужи месец у години.
УКИНУТЕ ЛИНИЈЕ ИЗ БГ: Од 1. фебруара НЕМА ВОЗОВА за Нови САД
Осећај како се чини да јануар траје 47 а не 31 дан, како се ових дана шире пошалице друштвеним мрежама, делимо мање више сви и буквално пребројавамо дане до платног чека.
Оно што нам вероватно није ни на крај памети у моменту када се најављују нове акцизе и поскупљење основних потрепштина којих се не можемо одрећи, јесте да помишљамо на штедњу. Јер, и да имам, одакле ми?.
Иако је због празника јануар један од најнезгоднијих месеци за почетак штедње, стручњаци за финансије и инвестирање кажу да је управо ово прави моменат да почнете да део новца “одвајате са стране” и да кажемо себи да то чак и сада можемо. Због чега? Па зато што ако можемо у јануару, онда можемо и у фебруару, марту и сваком следећем месецу.
Ако вам и даље делује да је тешко, замислите да ли би ваш живот био нешто драстично бољи и квалитетнији да добијеш 5 одсто повећање плате? Одговор је углавном НЕ…
А са друге стране, да ли би ваш живот био нешто драстично гори и неквалитетнији да ти се плата или примање за 5 одсто смањи? Одговор је исти – углавном НЕ…
Немачки медији о ВЕЛИКОЈ ПОБЕДИ Србије код изградње ТУРСКОГ ТОКА, БОРБА за другу трасу добија епилог
Да ли би ваш живот био нешто драстично гори и неквалитетнији да 5 одсто од своје плате или примања одвојиш са стране у коверту или оставиш на рачуну? Одговор је и овде исти…углавном НЕ.
Поучена овим искуством и у жељи да промовише бригу о соспственом буџету и важности константног одвајања одређене, макар и мале, суме са стране, финансијска саветница Каролина Хербут покренула је један интересантан изазов и позвала своје пратиоце да се придруже.
Реч је о 5 одсто изазову, који је конципирала тако да свако ко жели да учествује, до краја априла, сваког месеца (јануар, фебруар и март, април) одмах када прими плату или друга примања, одвоји од те суме бар 5 одсто са стране у коверту или остави на рачуну и заборави на одвојени новац. А преосталих 95 одсто да троши.
За оне којим аје то можда тешко да остваре, понудила је могућност да свако одвоји бар 500 или 1.000 динара месечно.
Да би изазов био занимљивији и да би се пратили ефекте креирала је анонимни упитник, у који свако ко жели да крене са изазовом може да упише ког месеца колико планира да одвоји.
Пресек стања на дан 12. јануар показао је да се изазову прикључило 77 особа и да је сума коју они планирају да уштеде за четири месеца скоро 2,4 милиона динара.
Мало ли је? Поготово за јануар!