Приходи од туризма у Србији за 10 месеци прошле године износили су 971 милион евра
Како је изјавио је министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић нема сумње да ће достићи укупну суму од 1,2 милијарде евра, што је рекорд
Министар Љајић је у интервју за Ројтерс рекао да Србија у 2018. години очекује повећање прихода од туризма од готово 17 одсто, при чему би они достигли 1,4 милијарде евра, што би било око три одсто бруто домаћег производа.
Нећете веровати колико Срба на штедној књижици има више од ПОЛА МИЛИОНА евра
Британска агенција оцењује је за то делимично заслужна растућа репутација Београда као града који воли да се забавља.
- Ми нудимо добру забаву, гостопримство и историју - и све то по повољним ценама - рекао је Љајић.
Ево ко има право на бесплатне акције и како да узмете 9.600 динара од њих
Он, међутим, наводи да Србија мора да побољша своју инфраструктуру и обнови десетак бања и других локалитета од историјског значаја како би постала привлачнија туристима.
Србија нема излаз на море и као туристичка дестинација знатно заостаје за другим бившим југословенским републикама попут Хрватске и Црне Горе, али се нада да ће њен географски положај у срцу Балкана, крстарење Дунавом и историјски споменици, тешко стечена политичка стабилност и ниске цене привући више страних туриста, оцењује Ројтерс.
Агенција наводи да је Србија релативно популарна дестинација за Русе и Кинезе, углавном због добрих политичких веза са овим земљама, додајући да Београд, који тежи чланству у ЕУ, сада жели да привуче и више западних гостију.
Према писању "Lonely Планета", водећег светског туристичког водича, Београд сада конкурише Берлину као дестинација за забављање, подсећа Ројтерс и наводи да је Нови Сад, домаћин летњег музичког фестивала Егзита, док се у Гучи одржава највеће такмичење трубача на свету.
Популарна су и крстарења Дунавом, а Србија обнавља и тврђаве дуж те реке. Агенција наводи и да више од половине ноћења страних гостију у Србији отпада на Београд, док Нови Сад и планински центри Копаоник и Златибор покривају остатак ноћења. За 11 месеци 2017. године, Србија је регистровала скоро три милиона ноћења страних гостију, највише у Београду, Новом Саду, на Копаонику и Златибору.