Цариници имају право да вам ОДУЗМУ НОВАЦ НА ГРАНИЦИ! Да ли то значи да дефинитивно остајете без пара или не?
Уколико набавите доказ о пореклу новца, исти ће вам бити уредно враћен
Цариници у току сезоне летњих одмора сваки дан заплене приличну суму новца. Реч је углавном о кршењу лимита од 10.000 евра.
Путници који случајно или намерно чине прекршај тако што не пријављују да са собом носе више од 10.000 евра крше Закон о девизном пословању и Закон о спречавању прања новца и финансирању тероризма. Они најчешће не желе да говоре о разлозима непријављивања, или кажу да су прећутали да носе новац због безбедности.
Тако, годишње се у Србији открије и више од три милиона евра, а уколико буде трајно одузет, овај новац иде у буџет, рекли су у Управи царина.
Резерве злата у Србији повећане на 21 тону: Полуга имамо колико и шест регионалних земаља заједно!
Туристичку сезону у Хрватској, Црној Гори, Грчкој и Шпанији уздрмала конкуренција ЈЕДНЕ ЗЕМЉЕ
- Према Закону о девизном пословању непријављена средства при изласку из Србије, која прелазе износ од 10.000 евра, царински орган привремено задржава и о томе сачињава Записник. Привремено задржана средства депонују се на одговарајући рачун који се води код Народне банке Србије у року од два дана од дана од учињеног прекршаја, а даљи поступак води се код надлежних органа у складу са прописима којима је регулисано вођење прекршајног поступка - објашњавају у Управи.
Дакле, девизе се привремено одузимају и предају прекршајном суду, који их најчешће кажњава новчаном казном и трајним одузимањем новца, кад се директно слива у државни буџет.
Наравно, уколико путник докаже порекло новца, одузета сума му се враћа, међутим, у пракси, како наводе, ретко се дешава да се докаже порекло новца.
Да бисте избегли ове непоријатности, за унос веће суме од 10.000 евра у Србију потребна вам је потврда да сте новац подигли са свог рачуна у иностранству, или да сте новац заменили код стране банке, уз потврду те банке.
И најважније, не плаћа се никакав порез суме изнад 10.000 евра, које пријавите, већ само добијете потврду да сте тај овац унели у земљу.
Постоје изузеци:
- Суму већу од 10.000 евра у готовини могу изнети само нерезиденти и домаћи држављани који имају радну визу или дозволу за боравак у иностранству дужу од годину дана, и то уз неопходне потврде
СЈАЈНИ РЕЗУЛТАТИ НА БЕОГРАДСКОМ АЕРОДРОМУ! Саобраћај порастао за 6,7 одсто
ЗАХВАЛИТЕ СЕ СЕБИ: Поскупеле возне карте јер су путници рекли да су јефтине
СРПСКЕ БАЊЕ ЦВЕТАЈУ! Ваучери од само 5.000 динара доводе све већи број туриста
- Резиденти Србије већи износ од 10.000 евра у готовини могу изнети само у случају исељења уз достављен доказ о исељењу
- Унос и износ платних картица је слободан
- Унос девиза у Србију је слободан, али ако је реч о суми изнад 10.000 евра, дужност је да то пријавите и за то добијате потврду
- Путници који имају своту већу од 10.000 евра треба да се обрате царинику и попуне образац пријаве, који је доступан свима