ЗА СВЕ ПОСТОЈИ РЕШЕЊЕ: Произвођачи јунади предлажу пут за излазак из кризе! Биће утврђен НОВЧАНИ ПОДСТИЦАЈ
Сматрају да је за даљи опстанак товног говедарства у Србији важно да се ослободимо вишка утовљене јунади и да фармери наставе овај посао
Производна група узгајивача јунади "Агропрофит" позвала је владу да размотри измену уредбу која је усвојена као помоћ овом сектору.
ВРАЋА СЕ СЕРИЈА А: Време је за детронизацију Јувентуса
ПУНЕ ТЕЗГЕ НА ПИЈАЦАМА! "ЦРВЕНО ЗЛАТО" НАЈТРАЖЕНИЈЕ: Све је спремно за зимницу и ајвар, а ово су цене паприке
СВЕТО ТРОЈСТВО УКУСА: Српски производи биће неизоставан део ЕВРОПСКЕ ТРПЕЗЕ
У писму које су послали премијерки Ани Брнабић, истиче се да је држава показала добре намере издвајањем новца за додатне подстицаје товљачима јунади који су осетили највећи удар пандемије, али да би изменама уредбе, која је донета 4. септембра и допуњена десет дана касније, помоћ произвођачима могла да буде боље усмерена.
Ради подсећања реч је о додатном подстицају у овом сектору од два милиона евра.
Ова групација, која окупља 220 газдинстава, саопштила је да многи сточари који им се јављају не виде могућност за брже и веће отварање тржишта јунади на основу донете уредбе и измена.
- Желимо да помогнемо да се ово тржиште што пре отвори и зато предлажемо да се одобри извоз живе јунади свих раса и категорија. Такође, да буде утврђен нови подстицај од 20.000 динара по грлу који би био уплаћен газдинствима, уз једноставније стицање права на овај новац преко Управе за аграрна плаћања и са коришћењем модела који сада важи за товљаче када се пријављују за већ утврђену премију од 15.000 динара. Предлажемо и да обједине исплате ове две премије као и да се примена уредбе продужи до 20. децембра - наводи се у саопштењу.
Произвођачи истичу да је намера владе, што је разумљиво, била да се домаћим кланицама индиректно понуди ангажовање и шанса за извоз. Међутим, додају, у Србији постоје свега три-четири кланице (активне) регистроване за извоз јунећег меса, а ниједна од њих тренутно нема купца за извоз јунећег меса.
Како кажу, потребе за јунећим месом у домаћем промету су симболичне и не представљају излаз из ове кризе. Трошимо свега 4,5 килограма по становнику и за те потребе довољно је око 90.000 јунади годишње. Сматрају да је за даљи опстанак товног говедарства у Србији важно да се ослободимо вишка утовљене јунади и да фармери наставе овај посао, јер се у идућој години очекује озбиљна потражња у овом сектору.
- Влада и Министарство пољопривреде уложили су значајна средства у товно говедарство и, што се подстицаја тиче, овај сектор већ годинама има предвидиве мере, које се квалитетно из године у годину побољшавају - кажу и додају да, нажалост, по обиму товних фарми још нисмо остварили више од десет грла по газдинству, али да Србија све више има одгајивача са 20 до 80 грла, док највећа фама броји три хиљаде јунади.
- Да бисмо остварили стабилност у продаји, неопходно је пронаћи нова тржишта, што подразумева ангажовање Привредне коморе Србије, која до сада није учествовала у решавању овог проблема - закључак је саопштења ове групације.