ПАНИКА НА ЕКОНОМСКОМ ТРЖИШТУ! И Европским банкама падају акције - све због каматних стопа?!
Паника се неће лако обуздати.
Оштар пад банкарских деоница у Европи обновио је забринутост па се паника, која је изазвана колапсом две америчке банке и наглим преузимањем швајцарског гиганта Кредит суис, можда неће бити лако обуздати. Акције немачке Дојче банк пале су у једном тренутку у петак за 14 одсто, а други кредитори су такође забележили велике губитке.
Лондонски ФТСЕ 100 завршио је дан у паду од 1,3%, док су берзе у Немачкој и Француској још оштрије пале.
У Европи, банке погођене распродајом забринутих инвеститора укључивале су и немачку Комерцбанк, чије су деонице пале за око 5 одсто. Француски Сосијете женерал је пао за око 6 одсто, док је у Великој Британији, Стандард Чартред имао највећи пад, више од 6 одсто.
"САД ЋЕ МОРАТИ ДА КЛЕКНЕ ПРЕД КИНОМ!" Американац открио страшне податке, финансијски систем земље неће издржати?!
ПОСРНУЛА АМЕРИЧКА БАНКА! Превелики ниво неизвесности - овај потез Швеђана изазвао панику
ДАНАС ЈЕ ДАН Д! Пада одлука о каматним стопама - да ли је банкрот банака направио ХАОС и шта то значи за грађане?
Дојче банка се опоравила од својих највећих губитака, али је и даље завршила за више од 8 одсто ниже него пре ове кризе.
Рус Моулд, инвестициони директор у АЈ Bell-u, рекао је за BBC да пад цене деоница Дојче банке и оштар скок трошкова осигурања од могућег неплаћања банке "указује на шири губитак поверења у банкарски сектор".
- Постоји све већи страх да су централне банке можда претерале с повећањем каматних стопа, остављајући их предуго прениским - рекао је он.
Централне банке су смањиле каматне стопе током глобалне финансијске кризе 2008. и поново када је пандемија коронавируса ударила 2020. године, у склопу напора да се подстакне економски раст. Али у последњих годину дана власти су нагло подизале стопе како би покушале да укроте нагло повећање цена. Ова повећања стопа су погодила вредност инвестиција у којима банке држе део свог новца и допринела пропадању банака у САД-у. Цене деоница су пале у целом сектору, јер улагачи високог профила упозоравају да су колапси симптоми дубљих проблема у систему, а да друге невоље тек треба да се појаве.
Више каматне стопе су такође повећале могућност рецесије, рекао је Молд, а ако се то догоди, "банкама ће генерално бити прилично тешко".
Централне банке и владе покушавају да смире забринутост тржишта. Немачки канцелар Олаф Шолц стао је у одбрану Дојче банке на конференцији за новинаре у петак, истичући да је она "темељно реорганизовала и модернизовала свој пословни модел" и да је "веома профитабилна".
Јоаким Нагел, председник немачке Бундесбанке, рекао је да и даље велика инфлација значи да би централне банке требале да наставе с подизањем каматних стопа.
Он је одбио да коментарише Дојче банку, али је рекао да се превирања на тржишту могу очекивати након неуспеха Банке Силицијумске долине и Сигнчр банке у САД-у и УБС-овог преузимања Креди суиса.