Први пут у Србији - интерактивни 3Д иконостаси!
Војвођанска банка наставља сарадњу са Галеријом Матице српске.
Захваљујући примени савремене технологије, посетиоци изложбе ''Крачун'' која ће сутра бити отворена у Галерији Матице српске, имаће прилику да интерактивно искусе барокно сликарство XVIII века. До сада невиђена, јединствена 3Д поставка два иконостаса једног од најзначајнијих српских барокних сликара, Теодора Крачуна биће део изложбе и моћи ће да се погледа до краја фебруара 2020. године, захваљујући подршци и донацији Војвођанске банке.
Од новембра повећање плата за 600.000 у јавном сектору!
Ово је најјефтинији али ЕКОЛОШКИ НАЈРАЗОРНИЈИ вид транспорта! Да ли ће преживети нове прописе?
НИСУ ЗАВРШИЛИ ПОСАО У РОКУ: Коридори Србије раскинули уговор са италијанским Елефом
- Поносни смо на континуирану сарадњу са Галеријом Матице српске, а посебно на овај јединствени пројекат који први пут на иновативан и мултимедијалан начин представља јавности најрепрезентативнији део богатог сликарског опуса Теодора Крачуна - иконостасе Саборне цркве из Сремских Карловаца и цркве из Сремске Митровице.
Увек ћемо подржавати употребу модерне технологије у циљу презентације и чувања непроцењивих културних добара и неговања домаће баштине. Овим пројектом одржавамо знаменитости живим и доступним за ширу друштвену заједницу што је највећа вредност оваквих пројеката“, изјавила је Милена Мићановић, директорка маркетинга и ПР-а Војвођанске банке.
- Изложбом Крачун Галерија Матице српске представља ликовно стваралаштво једног од највећих српских сликара XVIII века, Теодора Крачуна, кроз избор његових најзначајнијих дела из музејских колекција и из Српске православне цркве. Посебну вредност изложбе представљају и две целине засноване на научно-истраживачком раду, које доносе причу о конзерваторско-рестаураторским испитивањима и поступцима на Крачуновим иконама, као и употребу савремених технологија у презентовању његовог сликарског рада.
Ово је јединствена прилика да се јавности, након скоро пола века од претходно организоване изложбе посвећене Крачуну, представе најрепрезентативнија дела овог великана српског барокног сликарства“, изјавила је др Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице српске.
Преко 60 експоната из музејских колекција и Српске православне цркве део је изложбе ''Крачун''. Иконостаси који су представљени у новом дигиталном формату налазе се у Саборној цркви Светог Николе у Сремским Карловцима и у цркви Светог архиђакона Стефана у Сремској Митровици и представљају његова најзрелија уметничка остварења.
Концепт изложбе заснован је на истраживачком раду проф. др Мирослава Тимотијевића и његовом проучавању Крачуновог живота и уметничког стваралаштва, а аутор је др Владимир Симић, професор Филозофског факултета у Београду. Љубитељи уметности ће изложбу моћи да погледају у Галерији Матице српске у периоду од 19. октобра 2019. до 23. фебруара. 2020.
Приређена у оквиру сталне поставке српске уметности XVIII века, изложба у Галерији Матице српске открива уметника Теодора Крачуна на нов начин и приближава његов живот и дело савременом посматрачу. Од претходне велике изложбе посвећене стваралаштву овог сликара прошло је готово пола века. Његова дела данас се налазе у бројним црквама, манастирима и црквеним ризницама, као што су иконостаси и целивајуће иконе у Саборној цркви Светог Николе у Сремским Карловцима, цркви Рођења Богородице у Сремској Каменици, цркви Светог архиђакона Стефана у Сремској Митровици, цркви Светог Георгија у Сомбору, у црквама манастира Беочина, Новог Хопова, Јаска, парохијским црквама у Нештину, Сусеку, Старом Сланкамену, и у Ризници Епархије сремске у Сремским Карловцима.
Такође, знатан број Крачунових дела налази се у музејским колекцијама. У циљу стварања интерактивних иконостаса коришћене су савремене технологије за 3Д реконструкцију и 3Д виртуелну презентацију објеката архитектонског и културног наслеђа. Реалистична 3Д презентација пружа иновативан начин приказа иконостаса као монументалног елемента са својом раскошном дрворезбарском декорацијом, али и као целине састављене од појединачних уметничких дела. Како би се посетиоцима омогућило сагледавање иконостаса из различитих углова, кроз више слојева са мноштвом детаља, креирана су два типа виртуелне презентације.
Интерактивна презентација иконостаса која омогућава детаљнији приказ појединачних икона уз пратеће информације о делу представљена је уз помоћ тачскрин (touchscreen) екрана. Уз помоћ таблета доступна је и апликација виртуелне старности (аугментед reality) која омогућава визуелизацију 3Д модела иконостаса у проширеној реалности.
Овај мултимедијални сегмент изложбе реализован је у сарадњи са Катедром за анимацију у инжењерству и Центром за дигитални дизајн Факултета техничких наука у Новом Саду, захваљујући Војвођанској банци и уз благослов Његовог преосвештенства епископа сремског господина Василија.
ПОТПУНА ЗАБРАНА! Заборавите на ДИМ ЦИГАРЕТЕ, јер у противном можете ПЛАТИТИ КАЗНУ ВЕЋУ И ОД 500 ЕВРА!
КОНАЧНО стигло објашњење: Зашто купујемо превише, а премало штедимо?
Много им 67 година: Хрвати ипак одустали од СПОРНОГ ЗАКОНА о пензионисању
Желите да будете безбрижни у пензији: ЕВО КОЛИКА ВАМ ЈЕ УШТЕЂЕВИНА ПОТРЕБНА!
Објављена листа најскупљих градова за живот - ево где је Београд