ПРВИ ПУТ У СРБИЈИ: Изједначене камате на динарске и девизне кредите
Камате на динарске и девизне зајмове привреди изједначене су, а тако нечег код нас вероватно никада није било.
За то су највише заслужни динарски кредити за привреду из гарантне шеме. Динарски кредити привреди у августу су одобравани с 2,9 одсто камате, а они у евро знаку с три одсто.
У Народној банци Србије (НБС) кажу да је тренд приближавања каматних стопа на динарске кредите каматним стопама на евро-индексиране кредите присутан већ дуже време.
ШТА ЋЕ БИТИ СА ТУРИСТИЧКИМ АГЕНЦИЈАМА? Још нема понуда осигуравајућих кућа, путници не треба да брину
НАЈБИЗАРНИЈЕ КАЗНЕ НА СВЕТУ: За већину сигурно нисте чули, а могу да вас коштају и до 1.000 долара
ДУГ ЗЕМАЉА ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ СЕ ДРАСТИЧНО ПОВЕЋАО: Грчка се највише задужила, чак 187 одсто
- Каматне стопе на динарске кредите смањене су највише захваљујући ублажавању монетарне политике НБС, али и укупној макроекономској стабилности у нашој земљи, пре свега постигнутој ниској и стабилној инфлацији, која је током претходних седам година у просеку износила око два одсто. Конкретно, од маја 2013, када је започет циклус ублажавања монетарне политике, референтна каматна стопа је смањена за 10,5 процентних поена, са 11,75 одсто у мају 2013. на 1,25 одсто, што је њен најнижи ниво у режиму циљања инфлације. То се више него у пуној мери пренело на каматне стопе на кредите привреди и становништву, које су данас ниже за 13 процентних поена него у мају 2013. године - кажу у централној банци.
Додају да су својим мерама и током пандемије предузимали активности како би финансирање привреде учинили доступнијим и јефтинијим. Тежиште мера било је на томе да се привреди обезбеде кредити у динарима, што нам је, између осталог, омогућило да степен динаризације финансијског система приближимо нивоу од 40 одсто.
Једна од активности која је утицала на приближавање каматних стопа на динарске и евро-индексиране кредите привреди јесте одобравање кредита из гарантне шеме по повољнијим условима, између осталог и захваљујући одлуци НБС да плаћа банкама "повлашћену" стопу на обавезну резерву која се издваја у динарима – такозвану стопу ремунерације (вишу за 0,5 процентних поена у односу на редовну).
Тренд изједначавања каматних стопа на динарске и евро-индексиране кредите присутан је првенствено код каматних стопа на кредите привреди. Посматрано од почетка године, разлика између просечних пондерисаних каматних стопа на динарске и евро-индексиране кредите привреди у просеку је износила 0,6 процентних поена.
У јулу се та разлика смањила на 0,45 процентних поена, док су у августу чак динарски кредити привреди одобравани по нижој стопи у односу на евро-индексиране кредите. Просечна пондерисана каматна стопа по којој су одобравани динарски кредити привреди у августу износила је 2,9 одсто и први пут је била нижа од просечне пондерисане каматне стопе на евро-индексиране кредите привреди, која је у августу износила три одсто.
Уколико се посматрају категорије у оквиру кредита привреди у динарима, зајмови за обртна средства у августу и остали некатегорисани кредити одобравани су по просечној стопи од 2,9 одсто, док су инвестициони кредити одобравани по стопи од 3,6 одсто. Истовремено, евро-индексирани и кредити у еврима за обртна средства одобравани су по просечној стопи од 2,4 одсто, инвестициони по стопи од 3,8 одсто, а остали некатегорисани кредити по истој стопи као и динарски кредити, 2,9 одсто.