Пшеница из Србије најскупља у региону, због цене неконкурентна за извоз
Овако добра цена није забележена још од марта 2013. године
Цена домаће пшенице достигла је свој петогодишњи максимум, што је супротно стању на другим тржиштима. За килограм зрна протекле недеље купци су плаћали од 23,5 до 24,1 динар, без урачунатог ПДВ што је 35,6 одсто више него у истом периоду прошле године.
Преговори са ЕУ – колико смо прешли, а шта нас још чека?
РАЧУНИ НИЖИ и ДО 60 ОДСТО! Ево колико ће нас овог лета коштати ПОЗИВ или ПОРУКА СА МОРА, ово су НОВЕ ЦЕНЕ У РОМИНГУ
ДОБРЕ ВЕСТИ! Кина ће до 2025. инвестирати у Србију 20 милијарди долара!
- Србија тренутно има најскупљу пшеницу у окружењу, а вероватно и у Европи. Овако добра цена није забележена још од марта 2013. године и погодује домаћим произвођачима, али уједно чини наше жито потпуно неконкурентним за извоз - рекао је Вукосав Саковић, директор Удружења Жита Србије.
Објашњава да је прошлогодишња жетва била рекордна по количинама, али да је квалитет дела рода био лош:
- Последице видимо у последњих месец дана. Понуда квалитетне пшенице је мала, што је драстично подигло цену. Према његовим речима, дошло је до тога да је млинарима, чак и уз плаћање царине, исплативије да мање количине квалитетне пшенице увезу из Мађарске.
Удружење Жита Србије недавно је саопштило да очекује да ћемо за пласман на друга тржишта ове године имати више од милион тона пшенице. Највећи конкуренти у окружењу су нам Хрватска, Мађарска, Румунија и Бугарска.
– Овогодишња жетва је одложена и почиње тек за десетак дана. Што се количине тиче, ово ће бити једна просечна година. Још је рано да се говори о квалитету. Постоји потенцијал, али да ли ће бити сачуван остаје да видимо – каже Саковић и истиче да се добра жетва очекује и у свету, што указује да нема посебних разлога за повећање цена пшенице на светском тржишту.
Додаје да локална тржишта, какво је наше, реагују на закон понуде и тражње, али сматра да је то на дуже стазе неодрживо ако произвођачи имају извозне циљеве:
– Сада нисмо конкуренти, и не можемо да продамо готово ништа. На тржишту ће, пре или касније, морати да дође до прилагођавања цена. Реалније је да ћемо се ми прилагођавати променама које се буду догађале на међународном тржишту.
Дивне вести за пријатеље природе! После 40 година отворена Хаџи Проданова пећина (ВИДЕО)
Држава дала 43 милиона евра за акције Комерцијалне банке: За куповину заинтересовано седам инвеститора!
ДОГОВОРЕН ИЗВОЗ: Српске чизме отишле у НАТО, а опанци иду у Јапан!
Према подацима овог удружења, Србија тренутно има залихе од око 500.000 тона пшенице лошег квалитета, коју млинари не користе, и која ће завршити у фабрикама сточне хране или у извозу као сточна пшеница по нижој цени.
(ВИДЕО) "ОВАКВЕ ПИЈАЦЕ НЕМА НИГДЕ У ЕВРОПИ" У Бубањ потоку се може наћи СВЕ: Од шарпланинца до "убице комараца"