ЖЕЛИТЕ ДА РАДИТЕ У НЕМАЧКОЈ, ЛЕГАЛНО И ДА ЛЕПО "ЛЕГНЕ" КЕШ: Детаљан списак како се снаћи иако нисте грађанин ЕУ
Онај ко жели да ради у Немачкој, не мора да поднесе захтев за добијање азила.
Постоје легални начини да се у Немачкој нађе посао. У правилу важи: што је неко боље квалификован, то има боље шансе. Постоји разлика између држављана земаља ЕУ и оних који то нису.
ПАРИЦЕ КУЦАЈУ НА ВРАТА, ПИТАЊЕ ЈЕ ХОЋЕТЕ ЛИ ИХ САДА: Ако нисте продали своје акције, данас можете, ево и како
ПАРИЦЕ КУЦАЈУ НА ВРАТА, ПИТАЊЕ ЈЕ ХОЋЕТЕ ЛИ ИХ САДА: Ако нисте продали своје акције, данас можете, ево и како
РАСТЕ БИТКОИН! Вредност од јутрос 47.000 долара, раст и до 18 одсто
Онај ко жели да ради у Немачкој, не мора да поднесе захтев за добијање азила. Напротив - право на азил нема онај ко жели да га добије само зато да би пронашао посао. Осим тога, сви тражиоци азила имају забрану рада у прва три месеца.
Ако неко затражи азил, а да за то, како стоји у прописима, "очито не постоје оправдани разлози", може чак да добије и забрану уласка у Немачку и у државе Шенгенског споразума. То се односи на скоро све оне који поднесу захтев за азил а долазе из "земаља сигурног порекла". Међу њих у међувремену спадају све земље западног Балкана, дакле: Србија, Македонија, Босна и Херцеговина, Косово, Албанија и Црна Гора.
О захтевима за азил грађана тих земаља се у правилу одлучује брже и они скоро увек добијају негативан одговор. Они морају брзо и да напусте Немачку. Уколико се неко не врати добровољно, онда се приступа присилном повратку у домовину, а трошкове пута у правилу сноси сама та особа.
Како до легалног посла у Немачкој?
Постоји разлика између држављана земаља ЕУ и оних који то нису. Држављани ЕУ имају право да се слободно крећу и без ограничења траже посао и раде у Немачкој. Њима није потребна никаква виза. Сличну позицију имају и грађани из такозваног Европског привредног региона односно из Швајцарске.
За странце из трећих земаља постоје другачија правила. Грађани драва Западног Балкана могу радити у Немачкој само ако имају дозволу боравка и дозволу за рад. Постоје разне дозволе боравка: ограничена или неограничена, постоји и такозвана "плава карта ЕУ".
За добијање дозволе боравка неко мора да докаже да има довољно средстава за живот, да добија плату којом може да се издржава, или да неко ко се већ налази у Немачкој гарантује издржавање те особе.
То значи да неко не може да допутује у Немачку и да потом затражи исплату социјалне помоћи или помоћи за незапослене. То могу само они који већ дуже времена бораве у Немачкој и који су за то време плаћали доприносе.
У правилу важи: што су нечије квалификације боље те што боље говори немачки језик, то му је једноставније да дође и дугорочно остане. Ако неко има ниже квалификације или нема завршену школу, врло је тешко да пронађе посао и трајно остане.
Тражим посао у Немачкој
Ко тражи посао у Немачкој може затражити и "визу за тражење посла". Та виза се добија у амбасади или конзулату Савезне Републике Немачке.
Чак и ако неко добије ту врсту визе, он још увек не може да ради. Ко пронађе радно место онда подноси захтев за добијање "дозволе боравка у сврху обављања делатности" (Aufenthaltstitel зум Zwecke дер Erwerbstätigkeit). Није потребно да због тога напусти Немачку, захтев може поднети директно у тој земљи.
Дозволу боравка може да добије само ако докаже да може од своје плате да финансира своје издржавање.
Они који се већ налазе у Немачкој могу да се, као и остали грађани те државе, обрате и Уреду за запошљавање. Радна места могу да се потраже на бројним порталима на интернету.
Како да пронађем радно место из иностранства?
За доделу радних места странцима који се налазе изван Немачке задужен је посебан сектор под називом ЗВА при немачкој Агенцији за рад.
Радна места се могу пронаћи на разним интернет порталима или директно на интернет страницама појединих фирми.
Посао се лакше налази ако неко већ говори немачки језик. Осим тога је потребно поседовати и доказе о завршеном школовању и обуци (дипломе). Признање тих диплома може се затражити преко посебних интернет страница.
Ако неко пронађе одговарајуће радно место, постоји правило да он то место не може да добије све док се не провери да ли за њега конкурише неко од грађана из земаља ЕУ.
Изузеци постоје у случају висококвалификованих стручњака и ако неко има диплому за дефицитарна занимања. То су занимања за која се у Немачкој пријављује мало људи. У том случају се одустаје од правила које налаже приоритет за држављане земаља ЕУ. У питању су неки занати те послови неге болесника.
Желим да наставим школовање у Немачкој
Онај ко има место на некој школи или место за обуку у некој фирми, ко располаже довољним средствима за сопствено издржавање, може да добије ограничену дозволу боравка. Она се издаје на максимално две године и може да се продужи.
Онај ко добије дозволу боравка у сврху школовања, добија и радну дозволу за посао који може да ради максимално десет сати недељно. Ако је завршио школовање и жели да тражи стални посао, такође може да затражи и добије продужење дозволе боравка.
Желим да студирам у Немачкој
Студирање у Немачкој је могуће за особе које испуњавају услове за упис на факултет (универзитет). У Немачкој је то у правилу положена матура. Да ли нека друга диплома стечена изван Немачке долази у обзир, проверава се од случаја до случаја.
Уколико је диплома стечена у домовини недовољна за упис факултета Немачкој, може да се похађа и такозвани "колеџ за студирање". И у ту сврху може да се поднесе захев за добијање визе.
Ако је неко већ добио место на неком факултету и има довољно средстава за живот, тај може да добије и дозволу боравка. Битно је да студирање представља главни разлог боравка у Немачкој. Не може, дакле, да се упише неки ванредни или студије преко интернета, па да се онда затражи дозвола боравка. Са такозваном "студентском визом" може да се ради неки споредни посао, не дуже од 120 дана у години.
За оне који су пронашли радно место у Немачкој
Ако је неко добио конкретну понуду за посао, онда је много лакше добити дозволу боравка. Он, опет, мора да докаже да ће добијати плату која је довољна за издржавање. Осим дозволе боравка, за већину послова је потребна посебна дозвола Агенције за рад.
За висококвалификоване, за научнике, менаџере и посебна специјална занимања то не важи. Онима који имају факултетску диплому није потребна дозвола за рад, него потврда да ће зарађивати најмање 48.400 евра бруто годишње. У том случају добијају "плаву карту ЕУ" која важи четири године. Под одређеним околностима, високовалификоване особе могу одмах добити и трајну дозволу боравка у Немачкој.