Расте поверење у осигурање
Статистика показује да су и наши грађани све више заинтересовани за куповину полиса осигурања, а највероватнији узрок је пандемијска криза
Наиме, грађани постају свеснији чињенице да им је осигурање сигуран партнер. Највећи раст премије региструје се код имовинских осигурања, добровољног здравственог и осигурања од одговорности због употребе моторних возила
- Очекујем да ти трендови буду настављени и у овој години, каже генерални секретар Удружења осигуравача Србије Душко Јовановић. Иначе, читаву деценију за нама обележили су стабилан раст и развој индустрије осигурања. Сви кључни показатељи пословања делатности осигурања крећу се узлазном путањом, а главни показатељи стања на тржишту осигурања су скоро дуплирани. И поред глобалне неизвесности, и 2022. годину обележила је стабилност сектора. Иза нас је сложена година, али су осигуравачи упркос бројним потешкоћама успели да обезбеде стабилност пословања и задрже висок ниво сигурности и гаранција за све кориснике. Све то захваљујући снажним финансијским капацитетима, акумулираном искуству и стручном кадру.
И професорка Правног факултета у Београду, Наташа Петровић Томић, слаже се са оценом да је осигурање стабилно и да се по томе издваја у оквиру финансијског сектора.
- Клијенти су стекли одређени степен поверења да ће осигурање деловати када је најпотребније. Људима је у кризи потребна нормалност, а има ли производа који може пружити бољу компензацију од осигурања?! Штавише, неки облици животног осигурања – попут штедних или мешовитих осигурања - васкрснули су, што је директна последица тренда раста каматних стопа и пооштравања монетарних услова. Моје је предвиђање да ће глобалне турбуленције створити нове прилике за осигураваче, посебно у погледу полиса које покривају прекид пословања. За очекивати је и повећану потражњу за полисама одговорности, али и класичним полисама осигурања имовине и добровољног здравственог осигурања.
Изазова, дакле, има, али то су прилике да се унапреди пословање и да се исплива у први план. Најзад, каже професорка Петровић Томић, најважније за даља позитивна кретања на тржишту осигурања је поверење. Јер, није важно кроз шта пролазимо ако знамо на кога можемо да се ослонимо.
До каквих промена на тржишту осигурања у Србији је дошло због инфлације?
- Издвојио бих две ствари, иза којих стоји утицај глобалне инфлације, каже генерални секретар УОС. То је поменуто повећано интересовање грађана за осигурање, али, можда још већи утицај имамо кроз тенденцију раста штета. Примера ради, око 60% прикупљене премије у 2021. години, а која је премашила милијарду евра, исплатили смо у претходној години оштећеним грађанима кроз у претходној години кроз штете. Пораст штета евидентиран је код добровољног здравственог, осигурања моторних возила и осигурања од аутоодговорности, као и код имовинских осигурања.
Ускоро нас очекује Бизнис форум на Копаонику. Која тема ће бити заступљена на панелу УОС-а?
- Удружење осигуравача је традиционални спонзор Форума и организатор панела о осигурању. Неизоставна тема биће последице земљотреса у Турској и Сирији и могућност да се заштитимо од таквих, катастрофалних последица, кроз полису осигурања. Другим речима, поново је актуелно питање обавезног осигурања од катарастрофалних ризика, у које спадају земљотрес и поплаве. Причаћемо и о будућности животног осигурања, с обзиром на евидентиран раст камата на финансијском тржишту. На панелу који Удружење организује, учествоваће председници ИО Дунава, Генералија и Wiener Stadtische осигурања, Ивана Соковић, Драган Филиповић и Зоран Благојевић. Модератор ће бити професорка Правног факултета Наташа Петровић Томић, а специјални гост глумац, звезда филма „Тома“ Милан Марић.