РАТ ОКО ТУРСКЕ БАШТИНЕ: Немци се богате од кебаба! Турци се грчевито боре да сачувају свој бренд
Немци приходују 7 милијарди годишње од кебаба.
У најновијој епизоди глобалних прехрамбених ратова, Немачка и Турска укрстиле су копља око - кебаба. Анкара за најпопуларније улично јело на европским улицама код ЕУ покушава изборити статус специјалитета са заштићеним географским пореклом, а Берлин се томе, наравно, противи.
Турска је у априлу поднела захтев за регистрацију назива донер као специјалитета са заштићеним географским пореклом, што значи да би ознаку 'донер кебаб' у целој Европи могли користити само они који производе кебаб у складу с производним методама и спецификацијама за месо.
Немачка тврди да би то створило велике бирократске препреке и додатно поскупело најпопуларнија брза храна земљи. Будући да је тзв. донер инфлација у Немачкој постала тема трошкова живота о којој се у тој земљи већ недељама расправља, Берлин је уложио свој вето непосредно пре европског рока у среду.
У захтеву Анкаре стоји како би донер кебаб морао имати следеће спецификације: комади мешаног говеђег и јагњећег меса водоравно нарезани на комадиће дебљине од 3 до 5 mm. То не би елиминисало пилећи кебаб, но он не би могао имати статус донера, док би свако млевено месо било забрањено.
Међународна донер федерација из Истанбула одредила је и прецизне спецификације кад је реч о старости животиња чије се месо користи у производњи кебаба, ножевима те зачинима за маринирање меса. У пријави европским институцијама наводе како је кебаб 'sastavni део турске кулинарске баштине'.
У Немачкој се годишње прода кебаба у вредности од 7 милијарди евра годишње. Процењује се да сваки трећи Немац поједе барем један донер месечно, но то све јаче удара на њихове новчанике.
Политичари екстремно леве странке Дие Линке позвали су премијера Олафа Шолца да симболички ограничи цену кебаба, након што је она с 4 евра пре само две године порасла на 10 евра.
Ако Турска успе у свом покушају регистрације, нова правила би имала 'катастрофалне последице за гастрономске компаније, као и за потрошаче', рекла је немачким медијима Ингрид Хартгес, челница немачког удружења хотела и ресторана.
Додала је да нема потребе да се ЕУ меша у донер кебаб, који већ потпада под 'јасне и детаљне' националне стандарде постављене 1992.
Нови европски прописи представљали би 'интервенцију на немачком тржишту с опипљивим привредним учинком', стоји у изјави коју је за немачко издање магазина 'Политико' дало министарство пољопривреде које води Џем Оздемир, зелени политичар турских корена.
Извор: Србија Данас/Курир