РЕШЕНО ПИТАЊЕ ДУЖНИКА У "ШВАЈЦАРЦИМА": Држава и банке смањују рате
Свима који имају кредите у 'швајцарцима', после доношења лекс специјалиса преостала главница биће смањена за 30 одсто. Због конверзије дуга из франака у евре смањиће им се и камате, а самим тим и месечне рате.
Коначно решење проблема више од 16.000 грађана задужених у "швајцарцима" све је извесније после јучерашњег састанка представника државе, банака и дужника! Према договору три стране, банке ће након доношења лекс специјалиса највероватније отписати 30 одсто остатка главнице кредитног дуга!
ВУЧИЋ ПОТВРДИО: Старбакс је стигао у Београд, а ево и када отварају локал
За решење кредита у швајцарцима терет ће имати и банке и држава!
ЕНЕРГЕТСКО ПОВЕЗИВАЊЕ ДВЕ СИЛЕ: Путин и Ердоган договарају цену гаса
Међутим, задужени грађани имаће још једну олакшицу јер ће им после конверзије дуга из франака у евре, и то по курсу на дан исплате кредита, камате, а самим тим и месечне рате, бити много мање.
Према речима извора упознатог са детаљима састанка, банке су спремне да прихвате обе олакшице, и отпис дела главнице и конверзију дуга, и то је основни услов да се овај договор реализује.
- Суштина договора је да олакшице не важе ретроактивно, што значи да оно што је већ дато банкама остаје банкама. Идеја је да се задуженим грађанима олакша враћање дуга у будућности, па ће им зато бити отписано 30 одсто преостале главнице одмах по доношењу посебног закона о конверзији. Две трећине тог отписа пашће на терет банкама, а трећина на терет државе. Ради се о укупној суми између 100 и 120 милиона евра - каже извор и додаје да ће задуженим грађанима висина рате знатно пасти и због конверзије дуга:
- То је друга битна олакшица. Када кредит буде везан за евро, уместо за франак, и то по курсу на дан исплате, јасно је да ће и камате бити мање, па ће пасти и износ месечне рате коју плаћају грађани.
Ипак, цео овај договор важи само за оне који кредит још нису отплатили.
Они који су своје обавезе из кредита већ измирили или они који су у међувремену остали без стана јер нису могли да плаћају рате неће имати директне користи од лекс специјалиса. Међутим, индиректно, закон, а посебно одлука Врховног касационог суда, могли би да им буду од велике користи на суду уколико поднесу тужбе. Јер, подсетимо, ВКС је дао правно мишљење да ће банке морати да у спору докажу да су се и саме задужиле у францима да би пласирале кредит клијенту и да су га писмено обавестиле о свим могућим ризицима.
Дејан Гавриловић из "Ефективе" каже да у овом удружењу могу готово са сигурношћу да кажу да ће се лекс специјалис сводити и на конверзију и на отпис дела дуговања.
- Договор је практично склопљен, дуг ће бити смањен и за део главнице и преко камата, а најважније је да су банке пристале на тај концепт. Оне ће на себе прихватити две трећине тог терета, а држава трећину - каже Гавриловић.
НОВИ РЕКОРД: Кина забележила највећи ниво девизних резерви за седам месеци
СПРЕМНИ ДА ПОНУДИМО ПОВОЉНЕ УСЛОВЕ ПОСЛОВАЊА: Упућен позив немачким инвеститорима да улажу у Србију
ДОГОРЕЛО: Србија усваја шест кључних мера за спас малине
Професор Београдске банкарске академије Хасан Ханић сматра да терет отписа дуга и треба се распореди на државу и банке, које су одобравале кредите. Он истиче да су обе стране одговорне за ситуацију до које је дошло.
- Банке су одговорне јер нису довољно обавештавале своје клијенте о могућим ризицима узимања тог кредита, а биле су дужне. Практично су доводиле клијенте у заблуду. Са друге стране, оне су увек могле да се заштите. И држава сноси део одговорности, јер су 2007. године из Министарства финансија стизале охрабрујуће поруке да је кредит у францима повољнији. Зато је логично да те две стране покрију дуг - каже Ханић.