Ако купујете робу на “акцији”, на ове ствари морате обавезно да обратите пажњу
"Многи трговци то у пракси и раде"
Кварљива роба коју свакодневно пазаримо, попут прехрамбених и козметичких производа, означена је роком трајања отиснутим на амбалажи. У случају намирница, може бити реч и о периоду важења који се мери данима. Овакви произоди често су на попустима, наметљиво означеним и немогућим за не приметити. Оно што се теже примећује јесте рок трајања управо робе на акцији, којом се ионако слабо видљив датум ставља у други план.
Постављају се питања до када се роба пред истеком сме нудити купцу, колико је њена употреба штетна и да ли се потрошачи на овај начин насамарују.
Прочитајте и:
Потпредседник Националне организације потрошача Србије Зоран Николић ову појаву сматра рационалном и истиче - легалном. Према његовим речима, ланац од производње до трговине је врло дуг и у њему свако сноси свој део одговорности. Стога тврди да продавци смеју трговати производима пред истеком трајања, али их морају посебно обележити.
- Да би се таква роба продала, она се посебно издвоји, обележи, направи се акцијска цена и напише да је то управо због рока трајања. Многи трговци то у пракси и раде - рекао је оцењујући да пласирање такве робе није морално дискутабилно.
Сматра да не постоји објективан ризик по здравље којем би се купци таквих производа изложили, чак ни у случају да рок употребе истекне.
- Када причамо о храни, ништа не сме да се нађе ван тог рока у продаји, ту нема полемике. Али, постоји врло мала група производа, где може доћи до неких здравствених последица, ако се конзумирају након предвиђеног рока употребе. Ипак, врло често потрошачу неће бити ништа, већ ће сам квалитет производа опасти. Изгубиће се хранљива вредност или дејство чишћења, на пример. Ипак, док се придржавамо прописаног рока који је произвођач одредио, нема опасности никакве - рекао је истичући да се производ којем је рок трајања до данас, и данас може излагати и продавати.
Од половине јуна ОБАВЕЗНЕ НОВЕ декларације на храни: Ево шта ће морати да садрже
Одлуку продавца да у прве редове изложи робу пред истеком трајања не сматра манипулацијом. Ако се купац у брзини превари, па узме нпр. први млечни производ из фрижидера неке продавнице мешовите робе и тек код куће установи да је такав јогурт, маргарин или кајмак већ сутра бајат, одговорност је само на њему.
- Сложићемо се да сви треба да гледамо шта купујемо. Ако је потрошач махинално узео, то је просто ризик који смо сви прихватили, јер нас на крају крајева нико не тера да купимо тај производ - истиче не подлежући страстима уморног запосленог са ниским примањима који у повратку с посла одмерава сваки динар за куповину.
Ипак, купцу не оспорава право да бира, "мало промеша и завуче руку мало дубље", па тако себи узме свежије намирнице, козметику, кућну хемију...