Са дунавских крузера у Србију стигло више од 200.000 туриста
Број крузера који су пристали у Србији, ове године је за трећину већи него прошле.
Поред Београда, где је пристајало највише туриста, најчешће су били укотвљени у Новом Саду, Доњем Милановцу и Голупцу. Рекордна наутичка сезона намеће и обавезе - да се туристима понуди више садржаја и бољи услови како би се задржали дуже и потрошили више.
ПУТИН ДОНОСИ ЕНЕРГЕТСКУ СИГУРНОСТ СРБИЈИ: До краја године прикључак на "Турски ток"!
ИНТЕРЕСОВАЊЕ ЗА ПОСАО РУДАРА СВЕ ВЕЋЕ: Услови нису лаки, али је плата ИЗНАД ПРОСЕКА - 87.000 динара!
Дунавом кроз Србију, донедавно је отицао новац. До пре 15 година пристајало је мање од 50 крузера, а ове године усидрено је 1.533, са којих је ступило више од 200.000 туриста.
- Две битне ствари су на то утицале - инвестиције у инфраструктуру и континуирана промоција - рекао је Вук Перовић, в.д. директора Агенције за управљање лукама.
Четврта европска престоница на Дунаву, после Беча, Братиславе и Будимпеште - Београд се више не заобилази. Од априла се искрцало више од 100.000 гостију, а и лепа јесен продужила је наутичку сезону до децембра.
- Воле да посете различите ствари - од Калемегдана, доњег Калемегдана, подземног Београда, воле да обиђу и Кнез, Авалу, понеки од музеја, у зависности од тога колико времена имају - навела је Марија Лабовић, директорка Туристичке организације Србије.
У Београду, туристи са крузера остану осам сати и оставе нешто више од десет евра. Аустријска престоница бележи готово шест пута више пристајања и четири пута већу зараду.
- Ми још нисмо достигли тај ниво, али тим садржајима које се трудимо да понудимо туристима, мислимо да ћемо моћи да повећамо и потрошњу - истакла је Марија Лабовић.
Низводно, у Доњем Милановцу задрже се тек два сата. Довољно за скромну куповину. Мање од пола сата вожње удаљен Лепенски вир, за четири године удвостручио је број посета.
- Доњи Милановац, Лепенски вир, Голубац - њихово умрежавање је нови квалитет, нови туристички производ. На томе треба да радимо да стварамо нове туристичке понуде - рекла је професорка Снежана Штетић, председница Удружења туристичких водича Србије.
Туристи могу да купе столњаке и ручне радове, али и да уживају у природним лепотама.
- Могу да прошетају неком од пешачких стаза, да изађу на неки од атркативних видиковаца Није тако далеко ни Рајкова пећина или да се одвезу до Ђердапске клисуре - казала је Јелена Бујдић Кречковић, ПР Националног парка "Ђердап".
У Голупцу, где је Дунав најшири, број присталих крузера је од очекиваних 70 достигао 94. Следеће године биће их за 50 одсто више.
- Ове године је био повећан број посетилаца из Русије, било је доста Француза, Италијана, Шпанаца, што није било прошле године - навела је Искра Максимовић, директорка тврђаве "Голубачки град".
РАСТЕ ВРЕДНОСТ РАДОВА У ГРАЂЕВИНАРСТВУ: У Београду ничу нова насеља са десетинама хиљада станова
На европском тржишту цена и до ШЕСТ ЕВРА: Ако се одлучите за гајење ОВЕ БИЉКЕ, НЕЋЕТЕ ПОГРЕШИТИ!
Сећате се огласа у ком се позива да купите кућу у Италији ЗА 1 ЕВРО? ОНИ су то урадили - ево шта САД кажу (ВИДЕО)
У обиласку Новог Сада и околине, туристи проведу око четири сата. У туристичкој организацији су свесни да би боља понуда, прилагођена туристима са крузера, чији је просек година изнад 60, требало да их задржи дуже.
- Када смо ми радили промоцију у децембру 2018, ми смо причали о понуди за 2021. и 2022. годину, где смо инсистирали на томе да дужи боравак подразумева обилазак и околини Новог Сада, дакле и салаши на бачкој страни и на сремској страни, Фрушка гора, манастири, винска тура - рекла је Тихана Путин из Туристичке организације Новог Сада.
Србија има велики број тврђава на Дунаву које могу да се повежу и направе заједничку понуду.
- Желимо да повежемо свих седам тврђава на Дунаву које могу да се понуде као један добар кулурно-историјски производ, али и природне лепоте у сарадњи са локалним самоуправама и локалним туристичким агенцијама тако да ће то бити један нови производ који Србија може да понуди - истакла је Тијана Маљковић из Привредне коморе Србије.
На готово 600 километара пловног пута Дунава од Бездана до Тимока, за сада је шест међународних путничких пристаништа.
- Ми ћемо у наредном периоду отворити 16 међународних путничких пристаништа. Тренутно имамо довољно капацитета да пристаништа приме и услуже све који желе да пристану - навео је Вук Перовић, в.д. директора Агенције за управљање лукама.
То ће од наредне године моћи и у Сремским Карловцима, Земуну и Раму код Великог Градишта.
ПРЕВАРА ПРЕКО САЈТА ЗА ЗАПОШЉАВАЊЕ: 30 СРБА чекало да крене у Данску, али остали и БЕЗ ПАРА И БЕЗ ПОСЛА!
Колико вам новца треба за ЗИМНИЦУ? Понуда је велика, али и ЦЕНЕ: Најтраженији на пијацама је КУПУС!
УШТЕДЕЋЕТЕ БАРЕМ ПОЛА ПЛАТЕ: Шта је економичније, грејање на угаљ или дрва?
Сланина и чварци некад су били сиротињска храна, а сада коштају ПРАВО МАЛО БОГАТСТВО! (ФОТО)
Максимовићи су из Калифорније прешли у Тополу: Засадили су ЧУДНОВАТО ВОЋЕ и сад зарађују 100.000 ЕВРА ПО ХЕКТАРУ!