САМО ДА НИЈЕ ПРВИ И ЗАДЊИ СПРАТ: Шта је прави разлог због кога се најтеже продају станови на последњем спрату
Анализа показује да се најлошије продају јединице на првом и последњем спрату зграде.
Ако сте барем једном продавали стан, онда отприлике знате како ствари функционишу: купци највише траже да је стан нов или да припада староградњи - али да је реновиран, да је светао, да по могућству има терасу и неколико практично подељених просторија, да је у добром делу граду и да је на одговарајућем спрату.
ШЕФОВИ СЕ КЛАДИЛИ КОЛИКО ЋЕ РАДНИКА ДОБИТИ КОРОНУ! Шала их је скупо коштала: Овоме се нису надали
Предложено пет нових мера за помоћ привреди: Може ли Србија још да одреши кесу за послодавце?
САЗНАЈТЕ КО ЈЕ ДОБИО ПОВИШИЦУ: Усвојен српски буџет, следи талас повећања зарада и пензија
Није лако испунити све ове услове, али се испоставило да купци на једне факторе пре "зажмуре" него на неке друге. На пример, није свакоме сан да живи у центру града или да му стан буде огроман, али готово сваки купац гледа спрат на којем се стан налази.
Анализа показује да се најлошије продају јединице на првом и последњем спрату зграде.
Када је реч о првом спрату, углавном се плаше лаких провала, затим буке са улице, а када говоримо о последњем или неком вишем спрату у згради - разлога је неколико. Од могућег квара лифта, преко страха од висине, до отежаног бежања из објекта у случају поплава или пожара.
Стручњаци кажу да су мане виших спратова то што су станари осуђени на лифт, који се лако може покварити, а многи имају и фобију да уђу у тај мали простор. Код нас, зграде углавном имају до пет спратова, док солитери могу имати и 10 или 15 спратова, што свакако треба узети у обзир при куповини.
Када живите на вишем спрату, теже је и да донесете неке ствари у стан, на пример, намештај. О томе говори и одлука једног домаћег произвођача да услугу ношења намештаја наплаћује по спрату - и то 200 динара. Дакле, ако живите на 9. спрату, испоруку ћете платити чак 1.800 динара више него ваш комшија из приземља.
С друге стране, ако су зграде модерне и луксузне, те обилују luxe становима, ту се може десити да се некретнине на вишим спратовима наплаћују по "премијум цени" - због погледа. Посебно ако је локација атрактивна: уз реку, шуму, шеталиште и томе слично. Наравно, нема ни сваки "стан на висини" исту позицију, тј. не гледа на исту страну.
У становима који су на висини или у поткровљу, углавном је много топлије лети него у становима на нижим спратовима. Људи због тога чешће пале климу, како би расхладили простор, а то се касније одражава и на рачун за струју.
Али, да не бисмо само кудили јединице на вишим спратовима, ево и неколико предности.
Оно што на неки начин може бити мана - због цене - уједно је и врлина живота на вишем спрату, јер ћете уживати у погледу. Опет напомињемо, то свакако зависи од позиције стана, зато бирајте паметно. У складу са тим, предност је што имате више приступа природној светлости од станара који живе испод вас.
Не само да ће вам стан бити светлији, већ ће у њега ући и више свежег ваздуха. Такође, и ово можете преокренути у своју корист: уместо да користите лифт, идите степеницама и тако натерајте себе да будете активни и витални сваки дан.
Када живите у стану на вишем спрату, треба да цените то што сте донекле изоловани. Не чујете буку с улице, мање вам звоне на врата разни промотери или продајни агенти, заштићенији сте од евентуалних провалника.