Сав род завршава у казану? Цена шљиве ТРОСТРУКО нижа од прошлогодишње, произвођачи РАЗОЧАРАНИ
"Није логично да разлика у цени буде толика, јер тврдим да тржиште није засићено"
Откупна цена шљиве нижа је на почетку сезоне чак три пута него што је била прошле године, када су произвођачи националне воћке добијали чак 45 динара за килограм, што је рекордан износ у протеклој деценији.
Прочитајте и:
У Подгорини, која је са милион стабала шљиве највећи произвођач и извозник овог воћа, све се плави, а обим рода најранијих сорти је такав да многи произвођачи више немају где да их држе. Главобољу, међутим, не задаје им то, већ откупна цена која се за само годину дана са рекордних 45 срозала на цену од 10 до 15 динара по килограму маџарке и чачанске лепотице. По свему судећи, највећи део овогодишњег рода завршиће у ракији, јер је за литар жестине потребно десет килограма пресне шљиве.
- Род је заиста добар, плодови су крупни и са мало мањим садржајем шећера због киша, али је тренутно проблем изузетно мала потражња, због чега је цена откупа ниска. Пример за то је чачанска лепотица која се прошле године извозила у Русију, али која се сада врло мало откупљује. Хладњачари су лане најпре плаћали 25 динара, а касније и 45 за сорте које се не суше, већ иду за извоз. Откупљене су велике количине и махом су све продате. На почетку ове сезоне имамо апсурд да то нико не ради и да имамо вишак чачанске лепотице на тржишту - прича Јован Милинковић из Пољопривредне службе у Ваљеву.
Српска ЈАБУКА креће ПУТЕМ СВИЛЕ: Отворено ново тржиште за извоз ове ВОЋКЕ!
Он претпоставља да откупљивачи и хладњачари вероватно чекају чачанску родну, као сорту која је слађа. Да ли ће њена откупна цена бити већа од тренутних максималних 15 динара знаће се већ следеће недеље, пошто је сорта на 75 процената зрелости. Што се тиче сорте стенлеј, која се користи за сушење, како напомиње Милинковић, њен род је такође добар, али не жели да јој процени откупну цену, јер је незахвално.
Почетном откупном ценом разочаран је Милорад Јовић из Горњег Црниљева код Осечине, који је са приносом од 50 до 80 тона један од највећих произвођача, вишеструко награђиван на Сајму шљива.
- Објашњења нема, све диктирају извозници. Једноставно, није логично да разлика у цени буде толика, јер тврдим да тржиште није засићено, пошто су лане продате значајне количине. Ово је убијање пољопривреде у Србији, сви знамо шта је било са малином, купина се откупљује за 12 или 15 динара, шљива исто. Једини спас ове сезоне била би цена од једног евра за сушену шљиву, јер је прошле године била од 1,3 до 1,5 евра - каже Јовић.