ШЕФ ММФ-А УПОЗОРИО: Србија мора да престане са субвенционисањем губиташа
Неколико стотина непрофитабилних јавних предузећа Србију коштају око милијарду евра годишње
Шеф Канцеларије Међународног Монетарног фонда (MMF) у Србији Себастијан Соса изјавио је данас да Србија мора да престане да субвенционише непрофитабилна јавна предузећа и пронађе дугорочно решење за њихово функционисање.
Соса је рекао у интервјуу Блумергу, уочи радне посте делегацији ММФ-а Србији од 27. фебруара до 6. марта, да фискални трошкови за непрофитабилна јавна предузећа, који су међу највећим у државном буџету, морају бити смањени.
Премијер Србије Александар Вучић обећао је ММФ-у да ће реструктурирати, затворити или продати неколико стотина губиташких државних компанија које коштају државни буџет око милијарду евра годишње. На листи тих компанија налазе се Рударско-топионичарски басен Бор, Азотара и Металско-сирћетни комплекс (МСК). Након што је Србија прошле године смањила фискални јаз на 1,4 посто са 6,6 посто из 2014. године, укидање издвајања за губиташе требало би да "осигура добит".
ЈАЧА СРПСКА ЕКОНОМИЈА: Вучић задовољан оценом ММФ!
Шеф канцеларије ММФ-а рекао је да Србија мора да "престане са субвенцијама, отплатом дугова, финансирање тих предузећа кроз дуговања за електричну енергију и гас или кроз издвајања за социјално осигурање и пронађе трајно решење".
ВУЈОВИЋ: Успешан аранжман са ММФ, раст плата и стандарда!
Према његовим речима, ММФ ће проучавати буџетску потрошњу и њен утицај на овогодишњу фискалну перспективу. Делегација ММФ-а ће разговарати о напретку у финализацији ранијих споразума како би се осугурало да "програм структурне реформе буде усвојен у овој последњој години" трогодишњег аранжмана са ММФ-ом.
Александар Вучић и његова Српска напредна странка (СНС) успели су да искористе јефтино финансирање за покривање дефицита и дугова, после програмске подршке ММФ-а, што је повратило поверење инвеститора, оцењује Блумерг.
ЂУРИЋ: Србији највећа могућа похвала од ММФ-а
Привредни раст ће у 2017. години забележити раст од три посто, након раста од 2,7 пости у 2016. години, махом због "убрзане приватне потрошње и инвестиција". Према прогнозама ММФ-а, инфлација ће бити у циљаним границама од три посто, са одступањем плус или минус 1,5 процентна поена.