"ШЕНЖЕН ЗОНА" ИЗМЕЂУ БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ: Поново се покреће ово питање, а ево шта то заправо представља!
Ради се о томе да би требало да буде успостављена економска унија Косова и Србије.
У Вашингтону се, у Белој кући, данас настављају преговори Београда и Приштине, а на јучерашњим састанцима поново се могло чути о могућностима стварања "Шенжен зоне".
Специјални изасланик САД за дијалог између Београда и Приштине, Ричард Гренел и раније је планирао такву могућност за Србију и tyv. Косово, а која би померила пажњу са политичких на економска питања.
Подстицај за оснаживање Србије: На столу у Вашингтону економски план вредан неколико милијарди евра
Држава помаже сточарима: Обезбеђена изузетно добра откупна цена јунади!
НАЈВЕЋИ ПАД У ПОСЛЕЊА ТРИ МЕСЕЦА: Цене деоница на Вол Стриту оштро склизнуле у једном дану
Ради се заправо о томе да би, по угледу на специјалну економску зону Шенжен у Кини, требало да буде успостављена економска унија tyv. Косова и Србије. То би, прецизније речено, била економски јака територија која би утицала на развој привреде земље.
Специјалне економске зоне (СЕЗ) су, иначе, географски ограничене области у којима је по правилу пословно окружење либералније, а административне процедуре ефикасније. У њима постоји јединствена управа и углавном се примењују заједничка царинска правила.
Управо Шенжен зона у Кини, сматра се једном од најмоћнијих економских зона у свету. Најпре је била на територији четири до девет округа града Шенжен у провинцији Гуангдонг. Затим је 2010. године проширена на остатак града, а временом је постала водећи светски технолошки центар те се назива и "кинеском Силицијумском долином".
У таквим зонама, произвођачи су углавном оријентисани на извоз, а међу делатностима које је чине предњачи производња технолошких компоненти.
Економисти сматрају да би такав предлог могао да буде добар за превазилажење одређених проблема односа Србије и Косова, пре свега имајући у виду проблеме са царинама и различитим дозволама.
Професор Економског факултета у Београду, Љубодраг Савић објаснио је да би роба која долази, односно има порекло те заједничке зоне, могла да буде прихватљива за обе стране, док би било добро место и за запошљавање људи из пограничних зона.
- Ипак прво треба чути шта конкретно садржи предлог Гренелове "Шенжен зоне" за Србију и Косово. Свакако би могао да буде плус за обе стране, јер када људи буду почели економски да сарађују, да добијају послове и да подижу животни стандард, неће више размишљати о неким политичким размирицама које су актуелне данас - оценио је Савић.
Представници Београда и Приштине разговарају два дана у Белој кући у Вашингтону. Делегацију Србије предводи председник Александар Вучић, а у њој су и министар финансија Синиша Мали, председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж и директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.
Разговорима се јуче придружила и Иванка Трамп, ћерка америчког председника, присутна иначе свим важним дипломатским сусретима, за које је њен отац, Доналд Трамп посебно заинтересован.
АМЕРИКА ПОГОЂЕНА КОРОНА КРИЗОМ: Највећи дефицит у буџету још од 2008. године
ПРОИЗВОДЊА КОНОПЉЕ ДОЖИВЉАВА ЕКСПАНЗИЈУ: Гаји је српски параолимпијац, а од ње може да се заради право богатство
ПРОДАТО ПРИВАТНО ОСТРВО ЏЕКИ КЕНЕДИ: Садржи и резерват и рибњак, а "отишло" је за дупло мање новца! (ВИДЕО)
КАКО ДО ПРИВАТНЕ ПЕНЗИЈЕ У СРБИЈИ: Све више људи уплаћује новац у фонд, а ево и да ли им се исплати
"ТО БИ БИО СТРАШАН СИГНАЛ ЗА СВЕ ИНВЕСТИТОРЕ ИЗ САД" Вучић: Ако ова америчка корпорација дође, имаћемо више ИНВЕСТИЦИЈА