ШЕСТ ФАКТОРА који наговештавају нову светску економску кризу, да ли ће свет ИЗДРЖАТИ?
Предочава да је у САД крајем децембра 2018, када је реч о најавама тих играча за откуп акција у наредним годинама, први пут прекорачен износ од 1.000 милијарди долара
Професор београдског Економског факултета Ђорђе Ђукић сматра да свет нагиње ка новој економској кризи у условима растућих геополитичких поремећаја, на шта, по њему, упућује бар шест фактора, међу које убраја и америчко-кинески трговински рат, успоравање раста еврозоне, рецесију у Италији.
Као први фактор Ђукић наводи малу разлику између приноса које носе краткорочне у односу на дугорочне државне хартије од вредности у индустријским земљама због примењених антикризних, неконвенционалних мера монетарне политике (квантитативне олакшице).
ПОВЕЋАЊЕ ПЛАТА ЗА МЕДИЦИНСКЕ СЕСТРЕ: Ако наставимо овим темпом, ево кад ће имати ДУПЛО ВЕЋЕ плате!
- У САД-у разлика у приносима на те две врсте хартија од вредности је смањена половином 2018. на свега 37 базних поена, што је најнижи спред од септембра 2007. године - каже Ђукић у интервјуу за нови број магазина „Бизнис”.
Чињеницу да је тржиште корпоративних обвезница у индустријским земљама забележило нагли раст у последњој деценији - са шест хиљада милијарди у 2008. на 10 хиљада милијарди долара у 2018. години - због ниских трошкова емисије тих хартија од вредности, види као други сигнал да свет нагиње ка новој кризи.
ВЕЋЕ ШКОЛАРИНЕ на пет факултета београдског универзитета, скупље студије од ОКТОБРА
- Емитенти су углавном компаније са ниским рејтингом које лако могу доћи у позицију да због геополитичких шокова у свету и успоравања раста светске привреде који ће наступити у 2019., не могу да сервисирају своје обавезе према инвеститорима који су, бежећи од државних обвезница са ниским приносом, уложили у те ризичне обвезнице - објашњава Ђукић.
Трећи фактор су, како додаје, растући износи откупа сопствених акција од стране највећих компанија и банака у САД, али и у другим државама.
Предочава да је у САД крајем децембра 2018, када је реч о најавама тих играча за откуп акција у наредним годинама, први пут прекорачен износ од 1.000 милијарди долара.
- У 2018. за тај откуп коришћен је кеш генерисан растућим приходима компанија по основу нижих пореза. Перцепција инвеститора је да се тиме спречава потенцијално већи пад цена акција и делом предупређује избијање кризе. Де факто, растући дуг државе и компанија виси као Дамоклов мач - мишљења је Ђукић.
БЕСПЛАТНЕ АКЦИЈЕ! Стиже још 1.519 динара, а ако их нисте подигли до сад можете добити преко 10.000 ДИНАРА
Четврти фактор представља улазак Италије, треће економије у еврозони, у техничку рецесију у четвртом кварталу 2018, први пут после 2013. године.
Због свега тога се, каже, ствара страх да се не понови ситуација као са Грчком, након сукоба владе Италије са институцијама, не само око буџета већ и политике према избеглицама и признавања легитимне власти у Венецуели.
Према речима Ђукића, пети сигнал кризе је остварена стопа раста реалног БДП-а у еврозони у трећем и четвртом кварталу 2018. која је износила свега 0,2 одсто.
- У целој 2018. еврозона је забележила раст реалног БДП-а од 1,8 одсто, што је слаб резултат, јер се очекивало мало заостајање у односу на постигнути раст од 2,3 одсто у 2017. Поверење инвеститора је пало у Немачкој на најнижи ниво од 2012., што указује да привреда Немачке клизи у рецесију почетком 2019.„ - напомиње професор, преноси Танјуг.
Коначно, шести фактор је, сматра, садржан у могућем трговинском рату између САД и Кине, уколико Пекинг не учини уступке у циљу смањења трговинског суфицита са Вашингтоном.
„На крају, не треба заборавити да реакција широког круга инвеститора, која није увек рационална, детерминише време када се активирају окидачи кризе. Зато нас криза изненади”, закључује професор Ђорђе Ђукић.