СКАЧУ ЦЕНЕ НАФТЕ: Велики произвођачи спремили нову тактику, као аргумент наводе једну ствар
Међународна референца на тржишту енергената, нафта Брент ојачала је данас преподне за 53 цента
Цене нафте бележе четврти узастопни дан раста, јер су трговци одлучили да игноришу податке из нафтне индустрије који показују да су америчке залихе повећане више него што се очекивало, настављајући тако опоравак вођен надом да ће вакцина против ковида-19 подстаћи тражњу за горивом.
Ове среде се игра меч године, а није у Лиги шампиона!
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА НАШЕ ГРАЂАНЕ! СЛЕДЕЋА ГОДИНА ОБЕЋАВА: Нових 100.000 ваучера за одмор у Србији
АМЕРИЧКИ ФОРБС СТАВИО СРБИЈУ МЕЂУ ТОП 5 СКРИВЕНИХ ДЕСТИНАЦИЈА: Имамо бање светске класе и градове најстарије у Европи!
Међународна референца на тржишту енергената, нафта Брент ојачала је данас преподне за 53 цента или 1,1 одсто, на 48,39 долара за барел, након што је на prethonoj трговинској сесији забележила раст цене од скоро четири одсто.
Америчка "лак" нафта WTI порасла је за 38 центи или 0,8 процената, на 45,29 долара, после јучерашњег скока од више од четири одсто.
Поред оптимизма тржишних актера везаног за развој вакцине против короне и слабљење долара је дало подршку ценама сирове нафте, јер пад америчке валуте чини нафту јефтинијом за купце.
Трговци су, како се чини, одлучили да скрајну јучерашње најнове податке Америчког нафтног института (АПИ) према којима су залихе "црног злата" у САД порасле за 3,8 милиона барела на око 490 милиона барела у седмици завршеној 20. новембра.
Званични подаци америчке владе о залихама биће објављени касније данас.
Аналитичари процењују да ће чланице Организације земаља извозница нафте и савезници, укључујући Русију, наставити са смањењем производње у 2021, пошто предвиђају да вакцина неће бити спремна за масовну употребу у наредних неколико месеци, што значи да ће ограничења путовања, фактор од великог утицаја на тражњу, остати и даље на снази.
Технички комитет групе ОПЕК треба да одржи састанак 30. новембра. Према последњим расположивим информацијама, произвођачи из састава ОПЕК требало би да наставе са ограничењем производње и идуће године, али уз благо повећање пумпања од јануара за око два милиона барела дневно, што је око два одсто светске тражње пре пандемије