ШОК ИЗЈАВА ЧУВЕНОГ ЕКОНОМИСТЕ: Решио да проговори о Гејтсу, рату против готовине, МОЋНИЦИМА, пандемији...
Не престају спекулације о Билу Гејтсу ни о тренутној ситуацији у свету.
Компаније "Виза" и "Мастеркард", Међународни монетарни фонд, милијардер Бил Гејтс и америчка благајна полако лобирају да се готовина укине широм света и замени дигиталним новцем. Економиста Норберт Херинг је разрадио ову тему и тврди да није тако безазлено прећи на дигитално плаћање, а објаснио је и какве то везе има са пандемијом.
Одлучи ко ће бити нови премијер и министри у Влади
НОВА ОДЛУКА БРИСЕЛА: Држава мора да гарантује за ваучере за путовања
ТЕЖАК УДАРАЦ: Скоро два милиона више незапослених у Канади у априлу
Норберт Херинг је докторирао економију и суоснивач је и кодиректор Светске асоцијације за економију, друге највеће асоцијације економиста широм света. Др Харинг је финансијски новинар, блогер и аутор популарних књига о економији. Његове две најновије књиге пратиле су кампању за укидање готовине. Последња "Лепи нови новац" (Schönes неуес Гелд) објављена на немачком језику 2018, управо је изашла на кинеском.
Др Харинг је за право да плати накнаду јавним емитерима у готовини покренуо парницу 2015. године, која је од тада стигла до Европског суда правде. Датум усменог саслушања је одређен за 15. јун 2020. године.
О чему се заправо ради у кампањи за укидање готовине и ко су главни актери?
- Почевши од 2005. године, "рат против готовине", како су га називали, била је само пословна стратегија "Визе" и "Мастеркарда" да се истакну против употребе готовине, јер су то видели као главног конкурента кредитним картицама. Отприлике 2011. године разговора о овоме више нема.
Уместо тога, ушли су у коалицију са америчком владом, Фондацијом Бил и Мелинда Гејтс и Ситибанком и формирали "Савез боље од кеша", који би се борио за елиминацију готовине. Али сада то раде са наводним циљем да помогну сиромашнима, укључујући их у ово финансијски.
Постоји пуно академских института, институција које постављају стандарде и владе који су укључене у ову борбу против готовине, било новцем Гејтса и осталих чланица "Савеза боље од кеша" или дипломатским снагама владе САД, или обома.
- Интерес финансијског сектора за продају сопствених производа који би заменио кеш је очигледан. ИТ компаније желе податке који иду дигитално, а америчка влада жели надзор и санкционисање моћи дигитализацијом плаћања. Друге земље које сарађују, такође воле аспект стицања веће моћи надзора сопственог становништва.
Чини се да је Фондација Бил и Мелинда Гејтс један од кључних актера у овом напретку за свет без новца. А ево да ли знамо зашто су они тако посвећени овом пројекту
- Ако се мисли на Гејтса као на "Мајкрософтовог" човека, постоји интересовање "Мајкрософта" и других америчких ИТ компанија које су укључене у дигитализацију свега да би се више пословало и добило више података. Финансијски подаци су међу највреднијим подацима.
Бил Гејтс је такође истакнути учесник многих националних група и окупљања. Очигледно је родољуб који држи интересе америчке националне безбедности врло близу свог срца. А под тим се подразумева да жели да помогне прикупљању података и допринесе већој контроли тога шта ради остатак света.
Такође, проговорио је о томе да ли се ковид 19 и општа изолација користе за даље гурање "рата против готовине"
- Да, наравно, то је врло повезано. Банке воде поштанске и интернетске кампање, говорећи својим клијентима да је готовина прљава, а решења за картице или мобилно плаћање нису. То раде и поред недостатка било каквих доказа да се вирус може пренети на новчаницама. Већина здравствених стручњака каже да готовина није релевантан канал за вирус.