ШОКАНТНИ ПОДАЦИ: 45 одсто корисника се не осећа безбедно на интернету
Више од трећине (36 посто) испитаних рекло је да лично познаје починиоца
Прошле године истраживања јавног мњења показала су да већина корисника интернета (63 одсто) није знала где да потражи помоћ уколико је угрожена њихова онлајн безбедност или их неко злоставља. Ове године ситуација је боља – сада 45 одсто њих уме да се избори са ризицима на мрежи, а 46 одсто је уверено у своју способност да реши онлајн претње.
Прочитајте и:
Ово је наиме показао Microsoftov други годишњи "Индекс културе понашања на интернету" (Дигитал Civility Index), који се заснива на истраживању спроведеном у 23 земље широм света, и то анкетирањем на тему online интеракција. Анкетирани су млади узраста од 13 до 17 година и одрасли од 18 до 74 године, који су испитивани о својим искуствима са 20 различитих примера online ризика, разврстаних у четири категорије везане за онлајн понашање, репутацију, и узнемиравање сексуалне и личне природе.
Србија међу највећим произвођачима вина у свету, а највише извозимо - у Русију
Приликом анкетирања скоро два од три испитаника (61 проценат) су рекли да имају нека сазнања о својим online злостављачима. Више од трећине (36 посто) рекло је да лично познаје починиоца: од чега је 17 посто одговорило да је починитељ био пријатељ или члан породице, док је скоро један од пет испитаних (19 посто) рекло да је починилац био познаник.
Једна четвртина анкетираних изјавила је да је преступник био неко кога су познавали само online, а 37 одсто је изјавило да је њихова изложеност ризику на мрежи дошла од потпуног странца. Породица и пријатељи су чинили висок проценат починилаца међу онима који су изјавили да су злостављани на мрежи (41 посто) или дискриминисани (36 посто).
СРПСКЕ МАЛИНЕ у Немачкој: Наша земља значајан произвођач органског воћа
Међу најистакнутијим онлајн ризицима се налазе нежељени контакт и различите врсте превара.
У жељи да се међусобно поштовање и разумевање поставе као стандарди online комуницирања, Microsoft је наставио свој Изазов културе понашања на интернету, и препоручио 10 једноставних начина да заштитимо себе и друге од online ризика.