СПАКОВАЛИ КОФЕРЕ И ВРАТИЛИ СЕ У СРБИЈУ: Упознали се у Јужној Африци, а данас живе на селу и баве се ОВИМ послом
Милоша Бошковића из Илијаша и Васу Васића из мајевичког села Тобут судбина је одвела у далеки свет, а сада у лопарском селу Липовице граде савремену фарму.
Такође, планирају и фабрику за производњу козјег сира.
Њих двојица су се упознала у Јоханесбургу у Јужној Африци, а пријатељство наставили у Уједињеним Арапским Емиратима, где су годинама градили нафтоводе.
Обојица, иако инжењери по струци, определили су се за сточарство. У фарму, а и у будућности планирану фабрику уложиће више од 500.000 марака.
Одрастао у планинама Турске међу овцама: Чудесна прича курдског имигранта, власника фабрике вредне пет милијарди долара!
Посао за 4.000 људи: Зашто Фолксваген иде у Турску, а не у Србију или Бугарску?
Аутопут Подгорица - Колашин: Кинески радник заради скоро 5.000 евра, а знате ли колико црногорски?
На пашњацима површине 25 хектара Бошковићи узгајају стадо од 50-ак алпских коза. Определили су се за ову расу због млечности, продуктивности и способности да се прилагоди домаћим условима.
- Намеравамо да повећамо број музних грла на 250. Имаћемо и одређен број младих коза за замену, јер оне имају радни, животни век и јарчева за расплод. Набавили смо матично стадо на планини Чауш, с фарме која је директни увозник ове расе. Важно нам је да сачувамо генетику, па смо успоставили контакт с научницима који ће нам помоћи у томе - кажу они.
Плата више није довољна да се задржи квалитетан радник? У ОВОЈ компанији раде четири дана у недељи!
ЗНАМО ЛИ ШТА ЈЕДЕМО? Холандија повукла прерађено месо из прехрамбених продавница ЗБОГ ТРОВАЊА
ЧУДНА СТРАТЕГИЈА: Милијардер донира 128 милиона долара за локална предузећа
Започели су изградњу штале, на око 630 квадратних метара.
У непосредној близини овог објекта градиће и фабрику за производњу сира.
- У своје планове укључићемо и домаће фармере. Анализе и студија изводљивости коју смо урадили потврдили су да козји сир можемо пласирати, и то 30 одсто на домаћем и 70 одсто на иностраном тржишту. Планирамо да наша производња буде око 20 тона сира, а исто толико да откупљујемо од наших коопераната - кажу они и додају да ће правити више врста сира и прилагођавати се тржишту, а основа је козје млеко.