Срби који тргују акцијама за само 12 месеци зарадили око 16 милиона евра! Ко им је донео највећу зараду током короне
Многи од њих трговали су на иностраним берзама и деоницама других великих компанија, па им је зарада, уколико су изабрали прави тренутак да изађу из акција, била и далеко већа
Вредност акција компаније "Фејсбук" скочила је на рекордне бројке, након што је медијски гигант објавио резултате који су бољи од очекиваних за први квартал године. Цена деоница порасла је од априла прошле године за 65 одсто, па су тако Срби који тргују акцијама највеће друштвене мреже за само 12 месеци зарадили око 16 милиона евра. Они који су куповали акције компаније Тесла прошли су још боље, пошто је њихова цена за годину дана скочила скоро петоструко.
ГРАЂАНИ СРБИЈЕ ПОКАЗАЛИ ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ: Познато колико се људи до сада пријавило за помоћ од 60 евра
ИНТЕРЕСОВАЊЕ НА ВРХУНЦУ - ГРАЂАНИ СРБИЈЕ СЕ СВЕ ВИШЕ ЈАВЉАЈУ: Стижу први аранжмани за летња путовања - колико ће коштати
СВИ КОЈИ СУ ПРИМИЛИ ВАКЦИНУ МОЋИ ЋЕ ДА ПУТУЈУ: Где све можемо са ДИГИТАЛНИМ СЕРТИФИКАТОМ, ово је СПИСАК земаља!
Многи од њих трговали су на иностраним берзама и деоницама других великих компанија, па им је зарада, уколико су изабрали прави тренутак да изађу из акција, била и далеко већа.
Акцијама Фејсбука тргује више од 5.000 наших грађана, а њихов просечан улог је око 5.000 евра. Тако рачуница показује да је свако од њих за годину дана, само на деоницама једне Биг Tech компаније, могао да заради и више од 3.000 евра. Тренутна цена акције Фејсбука на берзи је око 330 долара, а у априлу 2020. износила је 200 долара.
Иначе, добре резултате у првом кварталу ове године компанија је постигла највише захваљујући расту прихода од огласа. У саопштењу су навели да је Фејсбук од јануара до марта 2021. зарадио 9,5 милијарди долара, односно 3,3 долара по акцији. То је повећање за 94 одсто у односу на исти период прошле године, када је зарада била 4,9 милијарди долара.
Друштвена мрежа је последњих година више пута била под лупом међународних регулатора због цурења података и оптужби да нарушава приватност својих корисника.
И поред тога, Марк Закерберг је у више наврата најављивао нове пословне подухвате, а компанија је почела и да склапа договоре са медијима у више земаља о дељењу оригиналног медијског садржаја на друштвеној мрежи.
Годинама уназад акција Фејсбука била је једна од најпопуларнијих међу српским инвеститорима, а данас је то читав дијапазон првенствено највећих технолошких компанија - Тесле, Гугла, Амазона и Епла. Ипак, треба имати у виду да су ове акције веома осцилирале на берзи протеклих година, а посебно откако је почела пандемија корона вируса, па се, у зависности од тренутка улагања, могло зарадити и дупло, али се доста могло и изгубити.
Тако су на пример у последњих 12 месеци добро прошли власници акција Амазона, чији су резултати за први квартал 2021. такође надмашили очекивања. Наиме, овај интернет гигант послује у бранши која је једна од ретких које су профитирале током пандемије, када су људи прелазили на е-трговину и куповину "из фотеље". Зарада компаније је током прва три месеца била 15,79 долара по акцији, наспрам очекиваних 9,54 долара. Укупна добит порасла је за 44 одсто у односу на прошлу годину, на 108,5 милијарди долара.
Цена акције Амазона тренутно је 3.550 долара, а пре годину дана кретала се око 2.300 долара, па су тако деоничари ове компаније за годину дана на уложених 5.000 евра зарадили око 2.700 евра.
Акције Тесле такође су забележиле значајан скок, па је вредност једне деонице компаније Илона Маска за годину дана порасла скоро пет пута. Данас се цена Теслиних акција креће око 660 долара, док је крајем априла 2020. вредела 140 долара. Тако су трговци на уложених 5.000 евра могли да зараде и више од 18.000.
Највишу цену акција Тесле постигла је крајем јануара ове године, када је вредела 880 долара, а на кретање ових деоница често велики утицај имају твитови или јавна обраћања власника компаније.
У плусу је и Гугл, односно његова матична компанија Алфабет, чија акција је прошлог априла вредела 1.350 долара, да би се данас њоме трговало по цени од 2.400 долара.
Пре пет година, наши грађани били су веома заинтересовани за куповину акција компаније "Нинтендо", која је лансирала тада најпопуларнију игрицу у свету "Покемон го". За само неколико дана, акције је купило више од 100.000 грађана из целог света и тада је зарада била више него изванредна.
Како наводи брокер који из Србије свакодневно тргује на берзама у Њујорку и Лондону, не постоји најмањи износ улога када се одлучујете да уђете у трговину на берзи, али да би се купило више акција и тако смањио потенцијални ризик, не би требало почињати са сумом мањом од неколико хиљада евра.
Акције страних компанија могуће је купити преко домаћих посредника, а такву услугу у Србији нуди неколико брокерских кућа и банака. Укупна провизија зависи од количине инвестираних средстава и обично је нижа од 1 процента.
Неопходно је прикупити што више информација о пословању компаније, а информације о самој трговини могу се добити преко великог броја интернет портала специјализованих за инвестирање, као и од брокера.
Порез на капиталну добит (разлика између продајне и куповне цене) износи 15 одсто. Тако, на пример, ако се купе акције за 5.000 евра, а продају се за 6.000 евра, плаћа се 15 одсто пореза на 1.000 евра што је 150 евра. То је и једини трошак, поред брокерске провизије која износи око 1 одсто.