СРБИ НЕЋЕ МОЋИ КОД ЊИХ НА МОРЕ? Комшијама туристичка сезона доведена у питање, а траже и хотеле за заражене!
Хотелијер из Будве Драган Пурко Иванчевић, казао је да ако Влада убрзо не реши проблем вакцинације, тешко ће моћи да се договори са било којом земљом о доласку туриста у Црну Гору
Масовна имунизација становништва у Црној Гори касни, а обе дозе вакцине примило је тек нешто више од три одсто становништва.
Овај податак брине епидемиологе, поготово што су мере за сузбијање епидемије све слабије, али и хотелијере, који тврде да надлежни нису решили бројне проблеме пред почетак туристичке сезоне.
Председница Владе Ана Брнабић данас у Термоелектрани "Костолац"
СТИЖЕ НОВАЦ НА РАЧУН ГРАЂАНА СРБИЈЕ! Од поноћи почело пријављивање за помоћ од 60 евра
ИТАЛИЈАНСКИ ГИГАНТ ОСТАЈЕ У СРБИЈИ: Фабрика у Крагујевцу наставља са производњом
Надлежни би требало да одреде и хотеле за смештај заражених туриста, сматрају хотелијери.
Хотелијер из Будве Драган Пурко Иванчевић, казао је да ако Влада убрзо не реши проблем вакцинације, тешко ће моћи да се договори са било којом земљом о доласку туриста у Црну Гору. Он истиче да Црна Гора и поред захтева, нема хотеле намењене за смештај туриста који буду инфицирани короном током летовања.
- Свака држава је то решила, а ми то још немамо. Почев од имунизације, и то је један од предуслова , да се одреде хотели у којима ће бити лечени и смештени заражени туристи.
- Надлежни су обећали да ће то бити решено, али још немамо конкретно решење. Све док се не реши питање имунизације и хотела за заражене, не можемо да уговарамо долазак туриста - рекао је Иванчевић.
Председник Црногорског туристичког удружења Жарко Радуловић, сматра да се неоправдано касни са вакцинацијом грађана и туристичких радника пред почетак сезоне.
Масовна вакцинација у Црној Гори још није почела јер касни испорука кинеских вакцина. Из кинеске амбасаде и Министарства здравља саопштено је да ће до краја месеца стићи контингент од око 200.000 "Синофармових" вакцина и да ће почети масовна имунизација. Обављаће се на 138 пунктова, у две смене, а спремно је и 10 мобилних тимова.
- Када су у питању туристички радници из Владе најављено је да ћемо имати примат, посебно радници који ће бити у директном контакту са гостима. Надам се да ће се те најаве реализовати и да ћемо до јуна имати у већини случајева вакцинисане раднике. Могу да кажем за своју компанију да се значајан број људи пријавио за вакцинацију - истиче Радуловић.
Радуловић истиче и да туристички радници који неће да се вакцинишу не губе превише, али неће моћи да раде на местима где су сви радници вакцинисани.
- Мораћемо да им тражимо места у делатности где могу да раде, а да не буду у контакту са гостима. Ми тренутно можемо да позовемо госте код нас, јер смо, када је реч о паду заражених, много бољи од Хрватске, Србије, БиХ. Агенције су нам рекле да до 1. маја не размишљају о довођењу туриста у Црну Гору, а да ће наредног месеца одлучити на основу епидемиолошке ситуације - казао је Радуловић.
Епидемиолози подсећају да је Црној Гори потребно да вакцинише до 6.000 особа дневно да би повећала стопу имунизације пред почетак сезоне. Према последњим подацима, тренутно је 39.775 грађана ревакцинисано, док је прву дозу примило њих 20.410. На чекању за пелцовање је и готово 100.000 пријављених грађана. Према ранијим најавама, до почетка сезоне требало би да буде вакцинисано више од 30 одсто грађана.