СРБИЈА БИ МОГЛА ДА ПРОИЗВЕДЕ УЉАНУ РЕПИЦУ ЗА 30 ФАБРИКА БИОДИЗЕЛА? Уложено се враћа за пет година
Доскора запостављена, уљана репица убудуће би могла да буде једна од водећих ратарских врста у нашој земљи.
Због све сушнијих лета последњих година, пољопривредници повећавају сетвене површине под озимим усевима. Једна од њих је и уљана репица која се сеје почетком септембра, а жање почетком јуна. Тако она својим периодом избегава високе летње температуре и стресни сушни период.
ИЗВРШИТЕЉИ ОТИМАЈУ И 100 ЕВРА ПОМОЋИ! Грађане изненадила ПРИНУДНА НАПЛАТА, само су ВРЕБАЛИ ТРЕНУТАК
Зашто још нисам добио 100 ЕВРА, у ком РОКУ морам да подигнем НОВАЦ и да ли га држава повлачи са рачуна?
ЈОШ НИСТЕ ДОБИЛИ СТО ЕВРА? Ако сте ОВАКО попунили пријаву, очекујте исплату у наредних 11 дана
Биљке репице се лако снабдевају резервама зимске влаге и ако се засејане парцеле добро нађубре, са једног хектара се жање три-четири тоне квалитетног зрна. Осим тога, то је уљарица која на тршишту има стабилну цену, купце и што је најважније, доноси први новац ратарима у текућој производној години.
Осим употребе за исхрану стоке и производњу машинских мазива, од уљане репице се најрентабилније може производити и биодизел, гориво које се у земљама Европске уније све више користи за покретање пољопривредних машина и градских аутобуса и аутомобила.
Србија има велики земљишни потенцијал за узгој уљане репице, а Верољуб Радовановић из Крушевца, који поседује фабрику мазива у Словачкој је још пре десетак година српским властима предочио пројекат о изградњи 30 мањих фабрика биодизела капацитета 10.000 тона.
Уљана репица успева на свим врстама земљишта, па се за њену производњу могу искористити и многе сада запарложене њиве, којих тренутно у Србији има око 200.000 хектара.
- За производњу репице користе се исте машине као за пшеницу, а и новчана улагања су слична, док је репица увек око 40 одсто скупља од пшенице на тржишту. Дакле, више се исплати производња репице, а и других уљарица него житарица - истиче Радовановић.
Радовановић каже да Србија има услова да произведе сировина за 30 фабрика биодизела, капацитета од по 10.000 тона по фабрици. То значи да би се тако организованом прерадом годишње производило 300.000 тона биодизела, 450.000 тона сачме за исхрану стоке, 36.000 тона глицерина, 18.000 тона масних киселина и 180 тона лецитина, који се користи у производњи лекова.
У ову производњу би се тако упослио знатан број радника што у узгоју репице што у преради зрна. Иначе, за једну фабрику биодизела капацитета 10.000 тона било би потребно засејати око 6.000 хектара уљане репице, наводи Агроклуб.
- Градња једне фабрике биодизела траје око годину дана, 50 одсто опреме може да се произведе у Србији, а 50 одсто да се увезе из Немачке и Јапана. Класична фабрика од 10.000 тона кошта око 2,5 милиона евра. Новац уложен у градњу фабрике враћа се у року од пет година - додаје.
Употребом биодизела се смањује увоз нафте и отварају нова радна места. Док угљен-диоксида штетено утиче на животну средину, биодизел је неутралан и не садржи сумпор. Има добру разградивост, јер се један литар биодизела, када се нађе у земљи, распада за 28 дана, за разлику од обичних минералних уља која се распадају за 40 година.
Коришћењем биодизела смањује се емисија штетних гасова и избегава стварање ефеката стаклене баште. Смањује се и загађење ваздуха услед бољег сагоревања у мотору, а избегава се и загађење воде коришћењем биолошки разградивог енергента.
НАЈВАЖНИЈЕ ИНФОРМАЦИЈЕ ЗА ТУРИСТЕ: Колико ће овог лета коштати лежаљке, храна и пиће у грчким одмаралиштима?
БИЗНИС У СРБИЈИ КОЈИ ДОНОСИ ПРАВО МАЛО БОГАТСТВО! Килограм ове биљке кошта 100 евра, зарада је НЕМИНОВНА
НОВА ПРАВИЛА ЗА ЛЕТОВАЊЕ У ГРЧКОЈ: Објављено 12 правила које сваки туриста мора да поштује!
ДА ЛИ ЋЕ ПОСКУПЕТИ ГОРИВО? Цена литра у региону кренула у плус, а ево какво је стање у Србији
Могућ пораст цене НАЈЈЕФТИНИЈЕГ ГОРИВА НА СВЕТУ? Најављено "фер" поскупљење