СРБИЈА ДАНАС ПРВА ПИСАЛА О ПАПРЕНИМ ЦЕНАМА ВОДЕ, А САД КРЕЋЕ БИТКА СА МАРЖАМА: Сазван састанак на инцијативу премијера Милоша Вучевића - Намирнице не смеју да буду скупље него у региону
Прошле године, портал Србија Данас је покренуо питање ненормално високих цена флаширане воде, указујући на могућу злоупотребу доминантног положаја на тржишту од стране две мултинационалне компаније. Сада, готово годину дана касније, премијер Србије Милош Вучевић је отворио тему тржишних маржи, што потврђује важност овог питања.
Како се незванично сазнаје, представници великих супермаркета, највећих који послују у нашој земљи (минимум пет) разговараће са представницима Владе, на челу са премијером око стабилизовања цена, и борби против инфлације. Формира се и Радна група која ће се бавити овом проблематиком.
Подсетимо, како је раније најављено, премијер Милош Вучевић састаће се данас у Палати Србија са представницима трговинских ланаца, а састанку ће присуствовати и министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић.
Како је најављено, састанак ће почети у 15 часова.
Подсетимо, Србија истина, формира радну групу која ће се бавити штеловањем цена, наиме како је објаснила гувернер НБС Јоргованка Табаковић, није било речи о маржама и борби против "кафе мафије", већ о анализи која би требало да као резултат покаже зашто су цене одређених намирница у Србији скупље него у региону.
-Формира се радна група на основу јавно доступних финансијских извештаја трговинских ланаца, а додатно, у разговору са трговинским ланцима схватили смо да марже нису само део њиховог пословања, већ да се цена од произвођача до малопродаје назидава између посредника. Да бисмо могли о томе да говоримо, треба све да сагледамо све информације, а нама трговински ланци не ускраћују податке, само не говорим о томе унапред", рекла је Табаковић на представљању извештаја о инфлацији на питање новинара зашто су марже другачије и да ли је истинит обрачун који је наводно помињао премијер Милош Вучевић.
Даље, премијер Србије Милош Вучевић најавио је „обрачун“ државе са онима који пуне своје џепове док цену тог богаћења плаћају крајњи потрошачи, односно грађани. Вучевић је поручио да се истражује ко све учествује у надоградњи цена на рафовима.
Вучевић је поручио да није у реду да они подижу цену три, пет или седам пута, али међутим, у јавности се стекао утисак да је говорио о маржама.
Цена производње не прелази десет динара
Док су мултинационалне компаније убирале енормне профите од грађана Србије на основу црпљења најосновнијег природног ресурса – воде, Министарство трговине је током нашег истраживања тврдило да постоји више десетина произвођача флаширане воде и да се цена формира слободно на тржишту у складу са понудом и потражњом. Међутим, ми смо поставили питање да ли је могуће формирати цену слободно уколико су два производа апсолутно доминантна на тржишту?
Цене су баснословне, ако се узме у обзир да посебна мистерија настаје када се погледа цена производње. Како смо прошле године сазнали од произвођача вода у Србији, укупна цена за флашицу воде од 0.5 литра не прелази десет динара, а та цена није ни приближна оној по којој се продаје.
Детаљно истраживање нашег портала о ненормалним зарадама на основном људском праву - води у Србији можете прочитати кликом ОВДЕ.