СРБИЈА ДОБИЈА ТРЕЋИ ВЕЛИКИ АЕРОДРОМ! Западна Србија и Ужице нестрпљиво ишчекују - писта већ готова, биће 50.000 летова годишње
Радови на овом пројекту још су у току, док се тренутно ради на разминирању терена и провери да ли негде у комплексу постоје заостали НАТО пројектили из 1999. године
Готово цела Западна Србија и Ужице надају се скором отварању аеродрома Поникве за комерцијалне летове.
ТОП хотели у Турској по најбољим ценама за одмор у Јуну - Само 99€ за рани букинг!
ГРЧКА СЕ ПУНОМ ПАРОМ СПРЕМА ЗА ПОЧЕТАК СЕЗОНЕ: Све мере се укидају за два дана, а сада се зна и да ли ћемо носити маске на плажи
До краја године Србија креће у реализацију још једног пројекта! Брнабић и Гелдер о будућој сарадњи
Радови на овом пројекту још су у току, док се тренутно ради на разминирању терена и провери да ли негде у комплексу постоје заостали НАТО пројектили из 1999. године.
Ужичани очекују да се на њему опет покрене цивилни саобраћај, посебно туристички летови, јер се налази у близини Златибора, Мокре горе и Таре.
Како се незванично сазнаје, на овом месту након завршетка радова планирана је изградња туристичког комплекса, школе за вазухопловство, али и увођење комерцијалних летова, чији ће капацитет најпре бити 20.000 летова годишње, што ће се касније проширити на 40.000 до 50. 000 летова.
Аеродром Поникве тренутно је у функцији али не ради пуним капацитетом, пошто нема саобраћаја током сваког дана већ само када су у питању најављени летови, незванично се сазнаје .
- Овај аеродром је у фази транзиције и када се заврше сви пројекти и тендери, план је да постане комерцијални и да се користи за јавне летове. Капацитет би у почетку би требало да буде 20.000 летова за годину дана, док се касније очекује да се то прошири на 450.000 до 500.000 летова. Осим тога, преговори о томе да се на овом месту изгради туристички комплекс, школе летења и фабрике су сада у току, израђују се студије и документација - кажу извори блиски пројекту.
Аеродром "Поникве" биће опремљен за превоз путника, али исто тако и за превоз робе, како би се обезбедио развој туризма овог краја и како би потребе авио-тржишта биле задовољене.
- То је у складу са развојем туризма и саобраћајним потребама Златиборског округа и аеродром "Поникве" ће се даље опремати како за прихват путника тако и за прихват робе. То је велики потенцијал за развој овог региона, самим тим и Србије. У плану је довођење инфраструктуре до самог комплекса, и потенцијално повезивање аеродромског комплекса са будућим саобраћајницама, које се повезују са новим ауто-путем - рекли су са аеродрома Поникве.
Тренутно, аеродром заузима 575 хектара и има две писте - асфалтну, која је широка 45 метара, а дугачка 3.200 метара, и травнату писту, која је дугачка 1.500 метара.
Завршена је писта од 3.087 метара и потребно је да се изгради рулна стаза са платформом за паркирање два авиона.
- Послови су подељени у фазе и прва је санација делова писте оштећене током НАТО агресије, друга је санација преосталог дела полетно-слетне и везне рулне стазе, док је у трећој фази планирана градња градња нове платформе за авионе. Биће урађен и систем за одвођење воде са писте, док је планирана изградња и индустријске зоне унутар аеродромског комплекса - каже извор.
Крајем марта "Аеродроми Србије" расписали су тендер за израду пројектно-техничке документације за санацију писте, окретнице, рулне стазе и основне стазе, система за одводњавање, канализације и платформе за авионе на аеродрому "Поникве", надомак Ужица.
Да би "Поникве" биле у пуној функцији, недостаје систем за осветљење, површински слој на завршних 800 метара писте и 5.195 метара ограде.
Почетком ове године, десет година пошто му је аеродром приписан у власништво, Ужице је "Поникве", због непостојања финансијских и кадровских услова, вратило у руке држави.
Најављено је да ће Влада Србије током ове године уложити 300 милиона динара у радове. Аеродром Поникве се налази на 12 километара северозападно од Ужица. Мање је познат као "Лепа глава", по локалитету на ком се налази и то на надморској висини 904-918 метара.