СРБИЈА ИМА СТАБИЛНО ТРЖИШТЕ РАДА: Очекује се раст у првом делу 2022, док пословна клима је непромењена - нове инвестиције и већи извоз
Тржиште стабилно.
Привреда оцењује да је ситуација на тржишту рада стабилна, већина очекује раст или непромењен ниво промета услуга и добара, умерени су оптимисти када је реч о повећању извоза у првом тромесечју 2022. и планирају већи обим инвестиција, показују резултати анкете Привредне коморе Србије "Пословна активност привредних субјеката у Републици Србији" у којој је 1.571 предузеће оценило своје пословање у четвртом кварталу прошле и изнело очекивања за први квартал ове године.
С друге стране, високе цене ресурса и тражња на домаћем тржишту представљају изазове са којима се највећи део привреде суочава почетком 2022. године. Трошкови инпута у последњем тромесечју 2021. повећани су код 72 одсто испитаника у односу на трећи квартал прошле године, највише у дрвној индустрији и пољопривреди.
ЖЕСТОК ПРИТИСАК НА СРБИЈУ ИЗ ВАШИНГТОНА Американци траже од Београда да одустане од РУСКОГ ГАСА
ЈЕДИНО У СРБИЈИ ИМАМО ОВО: Од сада можете да се преплатите на коришћење ЈАВНИХ тоалета
ОВО СУ УСЛОВИ ЗА ПОМОЋ ДРЖАВЕ ПРИ КУПОВИНИ СТАНА! Ево како можете доћи до 20.000 евра
Више од половине анкетираних очекује да ће пословна клима у првом тромесечју ове године остати непромењена, четвртина да ће бити побољшана, а 23 одсто очекује лошију пословну климу у односу на последњи квартал 2021.
Већина компанија је у четвртом кварталу прошле године задржало или чак повећало број запослених, а смањење броја запослених ни у првом кварталу ове године не очекује 92 одсто испитаних предузећа.
Када је реч о промету, већина очекује наставак позитивног тренда у првом кварталу текуће године – чак 61 одсто очекује већи или непромењен промет. Такође, привредници очекују повећање извоза у прва три месеца ове године, а три четвртине исти или повећан обим увоза у односу на крај 2021.
Резултати анктете показују да чак 87 посто компанијапланира већи или исти ниво инвестиција у односу на прошлу годину, највише у грађевинске објекте и земљиште, увозну и домаћу опрему.
Охрабрује податак да је 78 одсто анкетираних указало да има довољно средстава за оптимално финансирање пословања, а када је у питању ликвидност, са највећим изазовом се суочавају туризам и угоститељство, дрвна индустрија и комуналне делатности.
Предузећа су прошле године највише користила сопствена средства за пословање - 80 одсто фирми, а кредите 17 процената. Подстицаје државних институција и локалних самоуправа користило је 40 посто компанија.
Анкетирана предузећа запошљавају више од 285.000радника, а према подацима из финансијских извештаја за 2020. годину, остварила су 21,7 милијарди евра прихода